zdroj: shutterstock.com
Rakovina, nádor

Dětská onkologie a léčba mozkových nádorů

Veronika Tůmová
11.03.2019

Dětské nádory jsou poměrně vzácná onemocnění, ročně se jich v Evropě objeví asi 15 tisíc a jen v Čechách pak asi 350 případů. Každý rok u nás přitom onemocní různým typem rakoviny více než 80 tisíc dospělých.

Onkologické onemocnění u dítěte však už dnes neznamená jistou cestu k umírání, léčba je ve většině případů úspěšná, i když obvykle zůstanou trvalé následky, např. poruchy hybnosti nebo neurologický deficit. Úspěch dětské onkologie se u nás budoval několik desítek let, toto téma však stále zůstává spíše v pozadí zájmu veřejnosti.

Čím se liší rakovina u dětí a dospělých?

Je to docela přirozené, nemluvíme o věcech, které jsou nám nepříjemné, nebo ze kterých máme strach. Onkologické potíže často vedou k uvažování o smrti, i když by to tak vůbec nemuselo být. Rakovina samozřejmě probíhá jinak u dospělých pacientů a jinak u dětí. U dospělých jde například o karcinomy tlustého střeva, jater, prostaty, plic nebo prsu. Tyto nádory u dětí obvykle nejsou, objevují se tu však nádory daleko agresivnější a rychle rostoucí, zároveň však také citlivé a rychle reagující na metody léčby.

Dětská onkologie je zjednodušeně řečeno postavena na účinnosti chemoterapie, zatímco u dospělých nemusí být chemoterapie doporučena z důvodu přidružených onemocnění a komplikací, které by organismus příliš vysílily.

U dětí může být léčba intenzivnější, mladé tělo ji zvládne

Nádorové onemocnění u dítěte obvykle znamená rychlý postup nemoci a s bojem proti ní se tak nesmí příliš otálet. Na straně lékařů však obvykle stojí fakt, že děti jsou často vedle nádorového onemocnění zdravé, takže tu jsou příznivé podmínky k nasazení intenzivní léčby, kterou jinak zdravé tělo dobře zvládne. Dospělí mohou mít rozvinutá jiná onemocnění, díky kterým není stejný postup léčby možný. Akutní komplikace by tak pro ně byly příliš velkou zátěží a mohly by vést ke zhoršení celkového stavu pacienta.

Leukemie - jaké jsou hlavní příznaky?

Mozkové nádory - nejčastější příčina úmrtí u dětí

Na mozkové nádory stále umírá nejvíc dětských onkologických pacientů, a to dokonce i ve srovnání s případy leukémie, která je sice častější, ale její léčba je úspěšnější. Ze všech dětí, které zemřou na nádorové onemocnění, zapříčiní právě mozkové nádory asi 27 procent úmrtí. Tím, že nádory mozku jsou různě lokalizované, objevují se v různém věku dětí a jsou různě agresivní, jejich biologické chování i příznaky jsou velmi odlišné. Patří k nim časté, opakující se a sílící bolesti hlavy, ranní zvracení, poruchy vidění, ale třeba i náhlý záchvat epilepsie.

Den dětské onkologie

Tento den obvykle připadá zhruba na polovinu února. Jeho cílem a posláním je šíření osvěty o problematice dětské onkologie, vyzývá k solidaritě s nemocnými a přibližuje zdravým lidem představu o životě rodin s onkologicky nemocným dítětem. Celosvětovým symbolem dětské onkologie je zlatá barva, protože děti jsou bezpochyby to nejdražší, co na světě máme.

Zdroj: Zdravotnickydenik.cz (Mudr. David Sumerauer, Motol), Vitalia.cz

Foto: Shutterstock.com

Autor: Veronika Tůmová

Užíváte často nosní kapky a spreje proti rýmě? Pozor na závislost!
Jarní únava? Moringa olejodárná nic takového nezná!

Další články

Když dítě píše levou rukou, je třeba to řešit?
Péče o dítě

Když dítě píše levou rukou, je třeba to řešit?

20.02.2019

Nikdo předem neovlivní, jací se narodíme, tedy pokud jde o to, jakou stranu budeme preferovat v souvislosti s psaním a dalšími činnostmi. To, jestli z nás bude pravák nebo levák, s ...