zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Zalehnutí v uších a skryté nebezpečí

Michaela Chylková
10.04.2016

Pracujete v hlučném prostředí, posloucháte hlasitou hudbu a často cestujete letadlem? Potom nejspíš znáte nepříjemný stav, že vám tzv. "zalehne v uchu". Zalehnutí ucha, které trvá déle než týden, se nesmí podceňovat. Pokud trvá opravdu dlouho a prohlubuje se, může se za obyčejným zalehnutím skrývat zánět středního ucha, které znehybní jednu či více sluchových kostiček.

Zalehnutí uší při cestování letadlem

Dá se tomuto nepříjemnému stavu předejít? Pokud jste před plánovanou cestou zdraví, neměli byste pociťovat žádné větší následky. Pozor však dejte, pokud před dlouhým letem prochladnete a máte rýmu, cestu je v takových případech lepší odložit, nebo těsně před letem užít léky doporučené lékařem. Ty pomohou zlepšit fungování sluchové trubice, která zabezpečuje vyrovnávání tlaku mezi hltanem a středním uchem.

Aby při letu nezalehlo v uších

Při cestě letadlem, zejména při přistávání, je dobré žvýkat žvýkačku, nebo cumlat bonbon. Právě nucení polykat podporuje průchodnost sluchové trubice a vyrovnávání tlaku. Pokud vám v uchu přecejen zalehne, zkuste jednoduchý trik, který používají i lidé při seskocích padákem - chytit nos, nadechnout se ústy a vzduch silně fouknout do nosu.

Když profouknutí nepomáhá a zalehnutí ucha přetrvává

Může se stát, že přes všechnu snahu uchu ulevit se to prostě nedaří. Když není zápal rozsáhlý a jde jen o dočasné zneprůchodnění sluchové trubice, postačí pár dní užívat kapky do nosu, které pomohou opuchnutí povolit. Pokud tlak v uších nepovolí do týdne (déle bychom nosní kapky neměli užívat z důvodu návyku), je lepší vyhledat odbornou pomoc. Za zalehnutím v uších se mohou ukrývat choroby střednícho ucha a v horších případech i nádory v nosohltanu.

Pokud je problém jen ve sluchové trubici, propíchne lékař blanku bubínku, aby se vzduch dostal do bubínkové dutiny. Během zápalu, který trvá delší dobu, se začne ve středním uchu tvořit tekutina. V začátcích je řídká a čirá, později zhoustne a omezí pohyb bubínku. Když se zalehnutí komplikuje, může vzniknout až zánět středního ucha doprovázející teplota a bolest. Léčba spočívá v užívání antibiotik a propíchnutí bubínku pro uvolnění nahromaděného hnisu.

Další příčiny náhlého zalehnutí

Za náhlým zalehnutím se může skrývat i problém ve vnitřním uchu (např. infarkt ucha). Stejně tak tzv. akutrauma, náhlé působení intenzivního hluku (střelba, výbuch, koncerty), dlouhodobá práce v hlučném prostředí, časté poslouchání hlasité hudby přes sluchátka a další.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Dámy, sportujete? A máte vhodnou podprsenku?
Dieta, díky které budete šťastnější!

Další články

Co to je Bemer terapie?
Terapie

Co to je Bemer terapie?

04.04.2016

Přístroj Bemer není neznámý, ale není ani zdaleka běžný. Je to totiž poměrně drahá záležitost. Přesto dopomáhá mnoha pacientům ke kvalitnějšímu a plnohodnotnějšímu životu.

Proč bychom dětem měli číst?
Péče o dítě

Proč bychom dětem měli číst?

16.03.2016

Považujete čtení dětem za ztrátu času, protože vás stejně neposlouchají? Nemáte na to čas a večer obvykle ani energii? Chyba! Žádným jiným způsobem totiž u dětí nerozvinete verbáln ...