zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Ketóza - pomůže zhubnout, aniž by ohrozila naše zdraví?

Veronika Moreira Tůmová
30.09.2018

Určitě už jste o ní slyšeli své, ve světě diet rozhodně nejde o neznámý pojem. Ketogenní (také ketonovou) dietu vyzkoušela řada celebrit, ale své zkušenosti s ní mají i lidé vyloženě obézní, kterým pomohla ke zlepšení zdravotního stavu, například před operací, kdy je zhubnout prostě nezbytné.

Odborníci se většinou shodují, že ketodieta je navzdory všem předsudkům a pochybnostem pro organismus téměř neškodná, určitá rizika tu však samozřejmě jsou. Jaká?

Ketóza - co se při ní děje v těle?

Ketóza je označení stavu, kdy dochází ke spalování tuků, při němž organizmus vyrábí energii z vlastních zdrojů. To znamená, že jakmile tělo spotřebuje zásobu sacharidů, začne spalovat tukové zásoby v těle. Tuk se pak štěpí na tzv. ketony, ty se pohybují po těle a dodávají energii tkáním. Slabá ketóza podle všeho tělu neškodí, naopak dodá tělu potřebnou energii štěpením tuků a chrání svalová vlákna, stejně jako vitální orgány.

V čem spočívá ketodietní režim?

Je třeba dostat tělo do stavu ketózy, toho lze dosáhnout konzumací potravin s vysokým obsahem kvalitních bílkovin. Zároveň je nutné omezit příjem sacharidů a tuků, základem ketodietního jídelníčku je maso, ryby, mléčné výrobky, vejce a zelenina. Během ketodiety si tak budeme muset odpustit veškeré obilné výrobky, pečivo, přílohy a sladkosti.

Výhody ketodiety - rychlá váhová redukce bez trýznění hladem!

Ceněnou výhodou ketodiety je téměř nulový pocit hladu a také to, že odpadá obvyklý důsledek diet, tedy trýznivá chuť na sladké. Jídlo bohaté na bílkoviny a dostatek zeleniny obvykle udržuje pocit sytosti, člověk je tak zbaven i nervozity z neustálého hladu či chutí, někdy prý ketony samy o sobě také navozují dobrou náladu. Člověk zkrátka jí jen vysoce koncentrované bílkoviny, upravené buď rovnou jako hotové jídlo, nebo připravené ke konzumaci pouhým smícháním s vodou. Tím se sníží příjem cukrů na minimum a tělo začne rychle spalovat tuky. Zbavit se tak lze i vnitřního tuku kolem břicha, což je obvykle velmi těžké. Během ketózy tak dochází k redukci nejen podkožního, ale také útrobního neboli viscerálního tuku, zároveň se snižuje i hladina cholesterolu v krvi, to vše ale bez negativního dopadu na svalovou tkáň.

Nevýhody ketodiety, vedlejší účinky a riziko jo-jo efektu

Organismus je při ketodietě vystaven nedostatku glukózy, která je důležitá pro správnou činnost mozku, srdce, svalů i dalších tkání, není tak vhodná pro každého. K nevýhodám ketodiety patří také možný počáteční stav vyčerpání, únavy, ale i úmorné bolesti hlavy či migréna, dále pak zácpa. Ta může být překvapivým důsledkem ketodiety vzhledem k jídelníčku bohatému na různorodou zeleninu, ale vláknina obsažená v luštěninových, obilných a dalších přílohách tělu přecejen chybí. Ketonová dieta je doporučována spíše k redukci vysoké hmotnosti a obezity, protože na začátku skutečně zajistí velký váhový úbytek, a to poměrně rychle. Přechod na běžné stravování, tedy konečná fáze celého procesu, by však měla probíhat pod odborným vedením, díky poměrně vysokému riziku jo-jo efektu.

Gastrický balonek jako metoda hubnutí

Největší riziko ketodiety - zátěž ledvin!

Experimentům s ketodietou se rozhodně vyhněte v těhotenství, v období kojení, při diabetes a při potížích s játry, ledvinami, ale také užíváte-li antidepresiva. Lékaři dokonce varují, že tento oblíbený dietní šlágr může způsobit selhání ledvin. Pro ledviny je zvýšený příjem bílkovin rizikem, protože působí jejich nepřirozené zatížení. Příjem bílkovin by neměl překročit 1 gram na kilogram váhy denně, ale s dietou postavenou na vysoce proteinových přípravcích je jasné, že toto bude vědomě překročeno, a to i několikanásobně.

Zdroj: MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., odborný garant výživového programu Cambridge Weight Plan, zprávy.idnes.cz, Mudr.Vladimír Tesař ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Moreira Tůmová

Impetigo - bakteriální infekce postihující kůži
Burčák - zdravá a lahodná chuť začínajícího podzimu

Další články