zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Ketóza - pomůže zhubnout, aniž by ohrozila naše zdraví?

Veronika Tůmová
30.09.2018

Určitě už jste o ní slyšeli své, ve světě diet rozhodně nejde o neznámý pojem. Ketogenní (také ketonovou) dietu vyzkoušela řada celebrit, ale své zkušenosti s ní mají i lidé vyloženě obézní, kterým pomohla ke zlepšení zdravotního stavu, například před operací, kdy je zhubnout prostě nezbytné.

Odborníci se většinou shodují, že ketodieta je navzdory všem předsudkům a pochybnostem pro organismus téměř neškodná, určitá rizika tu však samozřejmě jsou. Jaká?

Ketóza - co se při ní děje v těle?

Ketóza je označení stavu, kdy dochází ke spalování tuků, při němž organizmus vyrábí energii z vlastních zdrojů. To znamená, že jakmile tělo spotřebuje zásobu sacharidů, začne spalovat tukové zásoby v těle. Tuk se pak štěpí na tzv. ketony, ty se pohybují po těle a dodávají energii tkáním. Slabá ketóza podle všeho tělu neškodí, naopak dodá tělu potřebnou energii štěpením tuků a chrání svalová vlákna, stejně jako vitální orgány.

V čem spočívá ketodietní režim?

Je třeba dostat tělo do stavu ketózy, toho lze dosáhnout konzumací potravin s vysokým obsahem kvalitních bílkovin. Zároveň je nutné omezit příjem sacharidů a tuků, základem ketodietního jídelníčku je maso, ryby, mléčné výrobky, vejce a zelenina. Během ketodiety si tak budeme muset odpustit veškeré obilné výrobky, pečivo, přílohy a sladkosti.

Výhody ketodiety - rychlá váhová redukce bez trýznění hladem!

Ceněnou výhodou ketodiety je téměř nulový pocit hladu a také to, že odpadá obvyklý důsledek diet, tedy trýznivá chuť na sladké. Jídlo bohaté na bílkoviny a dostatek zeleniny obvykle udržuje pocit sytosti, člověk je tak zbaven i nervozity z neustálého hladu či chutí, někdy prý ketony samy o sobě také navozují dobrou náladu. Člověk zkrátka jí jen vysoce koncentrované bílkoviny, upravené buď rovnou jako hotové jídlo, nebo připravené ke konzumaci pouhým smícháním s vodou. Tím se sníží příjem cukrů na minimum a tělo začne rychle spalovat tuky. Zbavit se tak lze i vnitřního tuku kolem břicha, což je obvykle velmi těžké. Během ketózy tak dochází k redukci nejen podkožního, ale také útrobního neboli viscerálního tuku, zároveň se snižuje i hladina cholesterolu v krvi, to vše ale bez negativního dopadu na svalovou tkáň.

Nevýhody ketodiety, vedlejší účinky a riziko jo-jo efektu

Organismus je při ketodietě vystaven nedostatku glukózy, která je důležitá pro správnou činnost mozku, srdce, svalů i dalších tkání, není tak vhodná pro každého. K nevýhodám ketodiety patří také možný počáteční stav vyčerpání, únavy, ale i úmorné bolesti hlavy či migréna, dále pak zácpa. Ta může být překvapivým důsledkem ketodiety vzhledem k jídelníčku bohatému na různorodou zeleninu, ale vláknina obsažená v luštěninových, obilných a dalších přílohách tělu přecejen chybí. Ketonová dieta je doporučována spíše k redukci vysoké hmotnosti a obezity, protože na začátku skutečně zajistí velký váhový úbytek, a to poměrně rychle. Přechod na běžné stravování, tedy konečná fáze celého procesu, by však měla probíhat pod odborným vedením, díky poměrně vysokému riziku jo-jo efektu.

Gastrický balonek jako metoda hubnutí

Největší riziko ketodiety - zátěž ledvin!

Experimentům s ketodietou se rozhodně vyhněte v těhotenství, v období kojení, při diabetes a při potížích s játry, ledvinami, ale také užíváte-li antidepresiva. Lékaři dokonce varují, že tento oblíbený dietní šlágr může způsobit selhání ledvin. Pro ledviny je zvýšený příjem bílkovin rizikem, protože působí jejich nepřirozené zatížení. Příjem bílkovin by neměl překročit 1 gram na kilogram váhy denně, ale s dietou postavenou na vysoce proteinových přípravcích je jasné, že toto bude vědomě překročeno, a to i několikanásobně.

Zdroj: MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., odborný garant výživového programu Cambridge Weight Plan, zprávy.idnes.cz, Mudr.Vladimír Tesař ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Impetigo - bakteriální infekce postihující kůži
Burčák - zdravá a lahodná chuť začínajícího podzimu

Další články

Mnohočetný myelom
Rakovina kostí

Mnohočetný myelom

05.09.2018

Mnohočetný myelom (Kahlerova nemoc) je maligní nádorové onemocnění plazmatických buněk (typ bílých krvinek), které se ve své abnormální formě shlukují v kostech, kde díky nim vznik ...