zdroj: pixabay.com
Péče o dítě

Prořezávání zoubků - co se vlastně děje a jak ulevit dítěti od bolesti?

Veronika Tůmová
23.09.2018

Nastala doba, kdy je u vás probdělých nocí víc než těch ostatních, ve dne je dítě mrzuté, špatně jí a jen tak nějaká hračka ho nerozptýlí? Není divu, bolest spojená s růstem prvních zoubků je nepříjemná, zdlouhavá a celá rodina tak obvykle zažívá přirozený neklid a možná i obavy.

Dětem se tvoří základy pro rozvoj mléčných zubů již v těhotenství. Dokonce existují i případy, kdy se dítě už narodilo s prvním zoubkem. Toto však není úplně běžné. Prořezávání mléčných zubů je důležitým mezníkem fyzického i psychického dětského vývoje. Trvá zhruba od čtvrtého až sedmého měsíce do tří let věku a děje se tak postupně, v určitém pořadí jednotlivých zubů.

Co všechno je ovlivněno chrupem?

Zuby máme proto, abychom mohli potravu žvýkat, ale tímto jejich funkce zdaleka nekončí. Chrup má zásadní vliv i na naši výslovnost a přispívá k celkovému vzhledu a tvaru obličeje. Prvních zubů máme 20, těch trvalých a stálých, které začnou růst kolem šestého věku dítěte, je 32. Obvykle rostou nejprve zuby v dolní čelisti a pak v té horní, prořezávají se ve dvojici, obvykle současně vpravo i vlevo. Mohou samozřejmě nastat výjimky a odlišnosti, stejně jako u celkového vývoje, který není vždy u všech dětí stejný.

Věděli jste, že zanedbaný dětský chrup je hrozbou i pro stálé zuby?

Prořezávání mléčných zubů přináší bolest i horečku

Nepříjemná bolest a plačtivost dítěte je často doprovázena i zvýšenou teplotou, která může zprvu vést k obavám, ale rozhodně není třeba panikařit. Je to zcela obvyklý jev, často i důsledek urputného pláče. Dalším příznakem je také nadměrný výskyt slin v ústech dítěte a potřeba kousání, třeba do deky na spaní, do hraček, ale i do prstů dospělého, který zrovna dítě drží. Od těchto potíží si lze snadno pomoci díky volně prodejným lékům na bolest a k utlumení horečky, jež jsou přímo určeny pro nejmenší děti a pro tyto potíže. Oblíbený bývá také analgetický gel k potírání a masírování dásniček v místě bolesti.

Pořiďte dítěti kousátko!

Kromě analgetik můžete dítěti pomoci i speciální hračkou, tzv. kousátkem, které se vyrábí v nejrůznějších tvarech a barvách. Je to pomůcka naplněná tekutinou, často může mít tvar oblíbeného zvířátka, postavičky apod. Můžete ji dát na chvíli do lednice, chlad kousátka a v něm obsažené tekutiny často působí lépe na bolest. Dítě kouše do kosátka a tlačí na dáseň v místě rostoucího zoubku, čímž pomáhá urychlit proces růstu a zároveň mírní svou bolest. Chladné kousátko zklidní překrvenou dáseň a zklidní podráždění. Není však vhodné používat kousátko, je-li už více nebo dokonce většina zubů venku. Hrozí prokousnutí pomůcky a polknutí obsažené tekutiny. Dále můžete podporovat prořezávání zoubků například podáváním tvrdší zeleniny.

Ústní hygiena od prvního zoubku

Mléčné zoubky neznamenají o nic menší starost o hygienu než péče zuby stálé. Už od prvních zoubků, podle některých doporučení i dříve, bychom měli dbát o ústní hygienu dítěte. U kojenců se obvykle doporučuje čistit dásně alespoň jednou denně navlhčenou gázou nebo kapesníkem. U starších dětí kolem 18 měsíců věku už můžeme použít dětský zubní kartáček s malým množstvím dětské zubní pasty. Kartáček však musí být malý, hustý a měkký, aby nepoškodil zubní sklovinu či dáseň dítěte. Od předškolního věku podporujeme děti, aby si návyk zubní hygieny osvojily a vykonávaly ji samy, na kvalitu čištění je však nutno dohlédnout.

Prevence zubního kazu - začněte s ní co nejdříve!

Nejen pravidelné prohlídky u zubního lékaře, ale i vštěpování a osvojení si správných návyků ohledně zubní hygieny a zdravé životosprávy s omezením cukrů přispěje k účinné prevenci proti zubnímu kazu. Veďte své nejmenší děti k tomu, aby sladkosti dostávaly jen občas, třeba jako odměnu, ne však snadno a často dosažitelnou. Značnou měrou tak přispějete k jejich zdravějšímu chrupu, což je samo o sobě jistě dobrou motivací.

Mléčné zuby a zubní kaz

Zdroj: MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce, Motherclub.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Pálení žáhy - znáte příčiny?
Kdy a proč zmizela homosexualita ze seznamu nemocí?

Další články

Mnohočetný myelom
Rakovina kostí

Mnohočetný myelom

05.09.2018

Mnohočetný myelom (Kahlerova nemoc) je maligní nádorové onemocnění plazmatických buněk (typ bílých krvinek), které se ve své abnormální formě shlukují v kostech, kde díky nim vznik ...