zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Jedlé kaštany - proč je zařadit do jídelníčku?

Veronika Tůmová
07.10.2018

Je něco, bez čeho si podzim neumí představit především děti, ale zcela jistě také milovníci sezónních dekorací. Nádherné barevné listí, dýně, nejrůznější bobule a samozřejmě - kaštany! My si dnes ale nebudeme povídat o kaštanech, které jsou jen pro ozdobu. Už jste někdy ochutnali jedlé kaštany?

Jedlé kaštany - skvělá, zdravá a tradiční chuť podzimních veselic

Pokud tuhle typickou podzimní lahůdku ještě neznáte, určitě to letos napravte. Příležitost k tomu budete mít nejčastěji na různých řemeslných jarmarcích a pak docela určitě na vánočních trzích. Můžete si je jednoduše připravit i doma, jedlé kaštany bývají již obvykle k sehnání v mnoha obchodech (v sekci ovoce a zeleniny). Nejde však zdaleka jenom o nezaměnitelnou a lahodnou chuť podzimu, jedlé kaštany jsou především obrovsky přínosné, výživově hodnotné a zdravé!

Jedlé kaštany - co obsahují a proč bychom je měli jíst?

Jedlé kaštany jsou nejen chutné, ale především velmi zdravé, což jste možná dosud vůbec netušili. V čem je vlastně jejich tolik znatelný přínos? Jedlé kaštany čistí játra od jedovatých zplodin, jsou vhodné při potížích s průjmem, ale obsahují také látky bojující proti psychickým poruchám a stavům úzkosti. Mají nízký obsah cukru a nepředstavují tak žádné riziko ani pro diabetiky.

Obsahují také překvapivě daleko více uhlovodíků než jiné ořechy a jsou proto výborným zdrojem energie, zároveň se mohou pochlubit regeneračními účinky. Obsahují také sacharózu, minerální látky jako je draslík, fosfor, síra, hořčík, vápník, železo, mangan, měď, zinek a mnohé další důležité prvky. Najdeme v nich vitamíny K, E, B, C (vitamin C obsahují ve stejné míře jako například citrony), tanin, což je účinný antioxidant, asi 10% bílkovin, biotin, karoten, kyselinu pantotenovou a až 60 % škrobu.

Jedlé kaštany jako lék

V lidovém léčitelství i v běžné farmakologii se používají listy jedlých kaštanů jako účinný prostředek proti kašli. Z listů a plodů se také využívají různé výluhy, odvary a tinktury a mají své využití i při výrobě homeopatik. Lidové léčitelství považuje kaštan za téměř všemocný lék a plod hodný velkého obdivu a uctívání. Doslova o něm říká: "Jeho plod je užitečný proti každé slabosti, která je v člověku. Jez ho často, denně, před a po jídle, a tvůj mozek poroste a bude se naplňovat, tvé nervy zesílí a slabost bude ustupovat."

Jedlé kaštany v kuchyni

Jedlé kaštany známe nejspíš hlavně jako pečené, ale to rozhodně není jediná možnost jejich úpravy. Například pyré z jedlých kaštanů je možné vmíchat do krému, kterým budete plnit vánoční cukroví, nebo ho vpracovat do těsta na nepečené cukroví a kuličky. Podávat se může i samotné, chutné je třeba se šlehačkou, ale zafunguje i jako úžasná a netradiční náplň dortu.

V neslazené podobě se jedlé kaštany často používají k přípravě staročeské nádivky do pečené drůbeže, známý je například recept na pečenou kachnu s kaštanovou nádivkou, která se také skvěle vyjímá na svátečním stole. Nejlepší způsob uchování kaštanů je pak jejich zamražení v mikrotenových sáčcích. Výhodou je, že si i po rozmrazení zachovávají svou původní chuť i vůni.

Krůtí roláda s kaštanovou nádivkou - recept, která stojí za zkoušku!

Zdroj: Styl.instory.cz, Jedlykastan.cz, Denik.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Nohy do X a jejich další zakřivení u dětí i dospělých
Jak déle udržet zdraví našich očí v průběhu života?

Další články

Pálení žáhy - znáte příčiny?
Pálení žáhy

Pálení žáhy - znáte příčiny?

19.09.2018

Pálení žáhy, odborně též pyróza, je velmi nepříjemný pocit na hrudi, který nastává většinou po jídle, respektive po některých jídlech, případně též ve spánku. Vše je způsobeno návr ...