Plavání a potápění

Nebezpečí číhá v bazénu - chlor

Milena Mocková
16.08.2012

Pokud patříte mezi milovníky koupání a vaše dítko je už odmalička rozený plaváček, určitě často navštěvujete bazény. Jenže i když je plavání zdraví prospěšné, chlor používaný k dezinfekci může způsobit nepříjemnosti.

Chlor způsobuje rychlé usmrcení choroboplodných zárodků. Jeho použití má ale i své nevýhody. Ovlivňuje nejen mikroorganismy, ale všechny živé buňky a může způsobit podráždění kůže, očí a horních cest dýchacích, zejména při vdechování aerosolu těsně nad vodní hladinou.

Na vině nejsou přímo dezinfekční přípravky. Kyselina chlorná se v bazénu slučuje s dusitany a dalšími dusíkatými organickými látkami, které se do vody dostanou s močí a potem plavců.

Tím vznikají zdraví škodlivé sloučeniny jako trichloramin, který velmi lehce uniká z vody do ovzduší a je zodpovědný za typický odér chloru v plaveckém bazénu. Ten narušuje ochrannou funkci sliznice průdušek, přes kterou do organismu pronikají alergeny. To následně vede k rozvoji průduškového zánětu.

Z toho je zřejmé, že dezinfekce na bázi chloru je nevhodná pro pravidelné plavce, citlivé jedince a děti. Zvyšuje riziko astmatu, zánětu průdušek a zápalu plic.

Kožní a gynekologické problémy

Častý pobyt v bazénu ošetřeném chlorovou dezinfekcí zhoršuje a v některých případech dokonce vyvolává kožní problémy, jako jsou ekzémy, vyrážky anebo atopický ekzém. Tyto problémy postihují především citlivou pokožku, a proto  pobytem v takové vodě trpí hlavně děti.

Voda z bazénů způsobuje také gynekologické potíže. Chlor má negativní vliv na pochvu. Může svým účinkem nabourat rovnováhu, a tak často dochází k přemnožení patogenů, což vede ke vzniku výtoků. V těchto případech se nejedná o krátkodobý problém. Výtoky se mohou opakovat a navíc se mohou objevit alergické reakce kožního charakteru.

Riziko pro děti do tří let

V poslední době jsou vodní sporty s kojenci a batolaty velkým hitem. Děti se baví a užijí si při nich spoustu zábavy, jenže o rizicích, která jsou spojená s koupáním v bazénu, se moc nemluví.

Jedná se o opakující se infekce horních cest a záněty středního ucha. Děti do tří let jsou na chlor a jeho sloučeniny v bazénové vodě a ve vzduchu nad vodní hladinou nejcitlivější. Jejich plíce se totiž vyvíjejí a vdechování sloučenin chloru může způsobit zdravotní komplikace.

Pokud si užíváte koupání ve svém vlastním bazénu, můžete si na rozdíl od veřejných koupališť a bazénů zvolit způsob dezinfekce vody sami. Z hlediska zdravotních rizik je lepší používat bezchlorovou bazénovou chemii, která vodu ochrání stejně efektivně.

Autor: Milena Mocková

Bylinná domácí kosmetika
Odmítat, nebo neodmítat povinná očkování dětí?

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Léčba pomocí červů
Úrazy

Léčba pomocí červů

04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány ...

Víte, co kupujete?
Zdravá výživa

Víte, co kupujete?

23.08.2012

Nálepky na kelímcích a obalech nesou spoustu zajímavých informací. Víte ale, co jednotlivá označení opravdu znamenají? Zkušení odborníci z oblasti potravinářství radí, abychom nevě ...

Brambory - chutné i zdravé
Zdravá výživa

Brambory - chutné i zdravé

15.08.2012

Lilek brambor nebo brambor obecný nebo také brambor hlíznatý. Užíváme název v mužském i ženském rodě (ten brambor i ta brambora), ale nejčastěji se setkáváme s pomnožným číslem – t ...

Bylinná domácí kosmetika
Pleť

Bylinná domácí kosmetika

14.08.2012

Zajímají vás bylinky a jejich blahodárné účinky na naše zdraví? Pokud ano, možná vás zaujme pár následujících tipů, jejichž zdravá síla vás příjemně překvapí a obohatí.

Děti a let letadlem
Péče o dítě

Děti a let letadlem

13.08.2012

Výhradně děti jsou pro letecké společnosti tím nejváženějším cestujícím. Pokud vás čeká první let s ratolestí a chcete si ho užít bez úhony a nervů, nemusíte se dopředu hroutit. St ...

Alergie na hmyzí bodnutí
Alergie

Alergie na hmyzí bodnutí

10.08.2012

Všechny děti znají pohádkovou postavičku včelku Máju. Netuší však, jak moc se liší realita od kreslené pohádky. Buďte proto ve střehu a bližším pokusům svého dítěte o osobní seznám ...