Plavání a potápění

Zdravé plavání – 1. díl

Michaela Holá
21.07.2010

Plavání a pohyb ve vodě obecně je nám blízký po všech stránkách. Již před narozením jsme v těle matky byli odkázaní na pobyt ve vodě. Některé ženy upřednostňují porod do vody, aby přechod z těla matky nebyl pro dítě tak velkým šokem. Plavání v sobě skýtá mnohé výhody. Právě na ně se dnes zaměříme a v příštím díle článku obrátíme pozornost k tomu, jak plavat, aby nám to přinášelo právě tyto pozitivní výsledky.

Plavání - nenáročný sport

Plavání je vedle turistiky snad nejmasovější sport. Navíc není vůbec nákladný. Kvůli plavání nemusíte jezdit k moři a platit si drahé dovolené, stačí vyrazit k nejbližší venkovní vodní ploše. A pokud vám nebude přát počasí, můžete využít krytý bazén.

Plavat může každý

Plavání je aktivita, která není nikterak omezena věkem a i v případě zdravotních potíží může tento sport být příjemným a velmi užitečným. Voda zmenšuje sílu a účinky, které má na naše tělo gravitace, což přináší odlehčení naší páteři. Plavání se proto doporučuje jako rehabilitace při bolestech zad. Pohyb končetin ve vodě příznivě prospívá kloubům a zvyšuje jejich pohyblivost.

Plavání je vhodné i pro těhotné ženy. Odlehčí se při něm zádům, na něž je kladena větší zátěž rostoucím bříškem. Uvolní se také cévy v oblasti pánve a nohy jsou lépe prokrveny.

Pozitivní vliv na zdraví i psychiku

  • Při tomto pohybu se rovnoměrně zatěžuje svalstvo celého těla. Svalstvo tedy bude sílit, a pokud budete plavat pravidelně a s určitou intenzitou, tento sport se jistě odrazí na vaší postavě.
  • Plavání má příznivý vliv na srdeční činnost a prokrvení celého těla. Snižuje krevní tlak a má preventivní působení proti křečovým žilám či infarktu.
  • Tím, že při plavání pravidelně dýcháme a překonáváme tím tlak vody, trénujeme své dýchací svalstvo a zlepšujeme výkonnost plic.
  • Plavání, stejně jako jiné sportovní aktivity, prospívají k lepší účinnosti inzulinu, čímž je lépe kontrolována hladina cukru vkrvi.
  • Nelze taktéž opomenout otužování při plavání. Voda je obvykle chladnější než okolní prostředí, a dochází tedy k rozvoji termoregulačních schopností organismu a k celkovému posílení obranyschopnosti.
  • Plavání má nezanedbatelný pozitivní vliv i na lidskou psychiku. Uklidníme zde své nervy, které mohou být vypjaté z každodenního stresu, vylepšíme si náladu a zbavíme se černých myšlenek.

Co pro vás plavání znamená? Máte rádi pohyb ve vodě?

Autor: Michaela Holá

Co by měla obsahovat cestovní lékárnička
Jaké hračky jsou vhodné pro naše děti

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...