Šestinedělí

Životní styl po porodu

Veronika Tůmová
22.04.2011

Příchod dítěte je životní událostí a změnou, které obvykle musíme přizpůsobit všechno ostatní – svůj dosavadní životní rytmus a styl, práci, záliby, volný čas. Najednou se nestačíme divit, jak rychle ubíhá den po dni a jak málo toho za celý den stihneme.

Přebytečná kila, únava, jídlo ve spěchu a stresu a většina času strávená v županu, tohle všechno každá maminka určitě dobře zná. Na správnou životosprávu, na svůj vzhled a na svého partnera by však ženy po porodu neměly zapomínat příliš dlouho.

Pohyb a cvičení

Jednoduchá cvičení již několik dnů po porodu jsou podle odborníků vhodná k uspíšení regenerace, pomohou dostat tělo dříve do formy a mají pozitivní vliv i na psychiku ženy. V žádném případě s ním však nezačínejte, pokud jste prodělala náročnější porod, máte poporodní zranění a podobně. Nic vám neuteče, pokud počkáte až na konec šestinedělí.

Nejvhodnějším cvičením je jóga, plavání nebo pilates, můžete navštěvovat lekce cvičení ve sportovních centrech nebo cvičit doma. Vyhněte se prozatím vícezátěžovým sportům – aerobik, běhání, cyklistika atd.

Vyjděte si na procházku s kočárkem, přinese vám požadovaný přínos z pohybu a zároveň odpočinek, dítěti pak zdravý spánek na čerstvém vzduchu.

Relaxace

Nějakou dobu může trvat, než si vy i vaše rodina zvykne na nový režim, který vám přineslo mateřství. V momentě, kdy začnete všechno lépe zvládat a získáte trochu nadhledu a jistoty, však začněte opět myslet i na sebe.

Odpočinek a chvilka před zrcadlem může udělat zázraky a přinese vám znovu dobrý pocit a pozvedne možná trochu skleslé sebevědomí. Nechte miminko na pár hodin partnerovi nebo kamarádce a sama se svěřte do rukou kadeřníka, kosmetičky, zajděte si zaplavat, na masáž, nebo si prostě jen odskočte s přáteli na skleničku.

Jídelníček

Zdravý, pestrý a vyvážený jídelníček byl důležitý po celou dobu vašeho těhotenství, je však neméně důležitý i po něm. Jeho složení byste měla věnovat obzvlášť velkou pozornost, pokud kojíte. Nadále se vyvarujte kouření a alkoholu, jezte rozmanitou stravu bohatou na vitamíny a minerály, nezapomínejte na pitný režim.

I v prenatální poradně se můžete dozvědět, jak si sestavit nejvhodnější jídelníček pro vaše zdraví. Ve spojení s dostatkem aktivního odpočinku tak dosáhnete správné životosprávy, tolik důležité v tomto vyčerpávajícím období.

Zpátky k intimnostem

Váš intimní život možná hodně utrpěl, díky samotnému porodu i tomu, co přišlo po něm. A tak jako jste při něm potřebovala podporu partnera, tak i on nyní potřebuje cítit, že je pro vás stále důležitý, i když na prvním místě je najednou vaše malé, nové stvoření.

Nemusíte hned spěchat a nutit se do sexuálních radovánek, lásku a něhu můžete vyjádřit i jinak, ale určitě ji dejte najevo. I když trávíte hodně času doma, dbejte na svůj zevnějšek, nepřestávejte opomíjet svou ženskost a udělejte si s partnerem čas jen na sebe.

Autor: Veronika Tůmová

Fantomové bolesti
Mezinárodní den porodních asistentek

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Jarní očista jater a žlučníku
Čínská medicína

Jarní očista jater a žlučníku

10.05.2011

Podle čínské filozofie existuje pět základních druhů energií, které ovlivňují složení člověka. Člověk jako součást vesmíru v sobě zahrnuje všech pět prvků a ty ovlivňují lidskou ro ...

Mezinárodní den tance
Tanec

Mezinárodní den tance

Mezinárodní den tance se po celém světě slaví od roku 1982 29. dubna jako připomínka narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727). Tento den má být oslavou ...