zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Dovolená v Egyptě: Pozor na průjmové potíže!

Veronika Tůmová
08.07.2019

Jistě znáte děsivé příběhy o zažívacích problémech, které údajně pronásledují většinu turistů, kteří se rozhodli strávit dovolenou v Egyptě. Možná znáte i pojem, který tyto potíže stylově označuje - Faraonova pomsta.

Obecně se upozorňuje na opatrnost ohledně pití místní vody, doporučuje se pít pouze vodu balenou, někteří si v ní dokonce i čistí zuby. Maximální opatrnost zahrnuje také obezřetnost při používání ledu do nápojů, někdo může doporučit i preventivní užívání probiotik, a to ještě před odcestováním.

Nepijte vodu z vodovodu a vybavte se léky proti střevním potížím

Na cestu do Egypta bude dobré nepodceňovat přípravu a nic neponechat náhodě, a to nejen pokud budete cestovat s malými dětmi. Průjmové potíže dokážou znatelně znepříjemnit dovolenou, proto zkontrolujte svou cestovní lékárničku a nezapomeňte v ní doplnit léky proti střevním obtížím. Někdo může propagovat názor, že bude lepší mít léky, na které je zvyklí, navíc léky, které vám prodají v hotelové recepci, bývají obvykle značně předražené. V mnoha případech však české protiprůjmové léky nepomáhají, z nejznámějších a nejspolehlivějších léků na průjmové potíže v Egyptě jsou pak tyto: Antinal, Drotazide a Diax.

Cestovatelské průjmy

Voda a bakterie - zdroj nevolností a průjmů

Voda v Egyptě, jenž teče z místních veřejných vodovodů, je nadmíru ošetřena chlorem, obsahuje tak méně bakterií, ale naopak mnohem více chlóru než voda u nás. Evropana neuvyklého na podobné složení vody tak může snadno přepadnout silná žaludeční nevolnost. Za vážnější průjmové potíže však nemůže samotné pití této vody, problémem jsou často také všudypřítomné mikroorganismy a bakterie, na které jednoduše nejsme zvyklí, a naše tělo si s nimi neumí poradit.

Dbejte o zvýšenou hygienu a užijete si Egypt bez potíží!

Při pobytu v Egyptě se rozhodně vyplatí pečlivě dbát na hygienu, znamená to například důsledné a svědomité mytí rukou po každé manipulaci s egyptskými bankovkami. Dalšími místy, kde se velmi daří bakteriím, jsou hotelové kliky a vypínače. Bakterie jsou obsaženy i v jídle, nejčastěji v místních malých občerstveních, bistrech a restauracích podřadnějšího typu. Bakterie se však díky stálým vysokým teplotám obvykle nevyskytují venku, naopak ve vnitřních prostorách je jejich výskyt daleko vyšší. Dbejte o zvýšenou hygienu také u svých malých dětí a batolat.

Salmonelóza - nejen letní onemocnění

Další možné zdravotní potíže při pobytu nejen v Egyptě

Na dovolené se však můžete setkat v důsledku své neopatrnosti s podobnými příznaky jiných potíží, které bude dobré včas rozeznat a neléčit je v okamžitém mylném přesvědčení, že jde o Faraonovu pomstu. Je to obvykle nadměrné přejídání v důsledku oblíbeného balíčku "all inclusive", přílišné pití alkoholu a sycených nápojů při pobytu na sluníčku, pití příliš studených nápojů v horku a z toho vzniklá náhlá nevolnost, úpal z přehřátí či úžeh ze sluníčka, jenž vedou mimo jiné k takovým příznakům jako je zvracení, úporná nevolnost a průjem. Pozor také na používání klimatizace, značné vnitřní ochlazení a následný pobyt v extrémním horku může rovněž vést k nemalým zdravotním potížím.

Klimatizace přináší úlevu, ale i zdravotní komplikace

Zdroj: Tripito.cz, Eurozpravy.cz, Etravel.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Fazole a ledviny, mrkev a oči: Náhodná podoba nebo přirozená souvislost?
Mandaly, symboly a amulety: Proč nás přitahují?

Další články