zdroj: shutterstock.com
Antikoncepce

Klady a zápory hormonální antikoncepce

Zuzana Šilhavá
23.10.2008

Hormonální antikoncepce je v současnosti nejspolehlivějším způsobem ochrany před početím. Statistiky uvádějí, že během jednoho roku otěhotní maximálně pět ze sta žen, které užívají hormonální antikoncepci.

Jak hormonální antikoncepce ochraňuje před nežádoucím početím?

 • Zabraňuje ovulaci, tedy dozrávání a uvolnění vajíčka zvaječníků
 • Způsobuje změny děložní sliznice, které vajíčku nedovolí se usadit
 • Zahušťuje hlen vděložním hrdle, ten pak zabraňuje pronikání spermií
 • Omezuje pohyblivost vejcovodů

Druhy hormonální antikoncepce

Kombinovaná perorální antikoncepce

Jedná se o ústy podávané tabletky. Preparáty obsahují oba ženské hormony, estrogen a gestagen. Buďto jsou jednofázové, tedy všechny tablety v balení stejné, nebo dvou- či třífázové, kde barevně rozlišené tablety v balení mají různou dávku a poměr hormonů.

Gestagenní hormonální antikoncepce

Antikoncepční účinek spočívá ve změně charakteru děložní sliznice, ve změně hustoty hlenu v děložním hrdle a ve zpomalení transportu vajíčka vejcovodem. U 50 % žen neovlivňuje zrání a uvolňování vajíčka. Gestagenní nebo také progestinová forma antikoncepce se podává nejen ústy, ale existuje i ve formě injekcí aplikovaných jednou za tři měsíce, nebo jako implantáty pod kůži, které vydrží asi pět let.

Vedlejší účinky hormonální antikoncepce

Příznivý vliv

 • Upravuje menstruační cyklus
 • Zlepšuje pleť
 • Snižuje riziko výskytu rakoviny dělohy, vaječníku, tlustého střeva a konečníku

Nežádoucí účinky

 • Zvýšená citlivost prsů nebo nevolnost
 • Slabé krvácení mimo cyklus
 • Zhoršení migrény
 • Zvýšení rizika vzniku krevních sraženin

Kdo nesmí hormonální antikoncepci používat?

 • Žena, která trpí nebo někdy trpěla nádorovým onemocněním, jehož růst zvyšují pohlavní hormony (rakovina prsu, děložní sliznice, některé typy nádorů vaječníků)
 • Pacientka s prodělanou hlubokou žilní trombózou nebo embolií
 • Osoba se zvýšenou srážlivostí krve a zvýšeným rizikem vzniku trombóz

Na co si uživatelka musí dát pozor?

 • HA vyžaduje pravidelné bezchybné užívání
 • Účinky tablet mohou být sníženy průjmem, zvracením, nebo kombinací sněkterými léky (antibiotika, antidepresiva, barbituráty, antiepileptika, ...)

Souvisí nějak HA a zdravý životní styl?

V mnoha bodech může být vliv HA na zdraví uživatelek příznivý. Jako všechno v životě má však i HA svá negativa. Abychom je jako uživatelky minimalizovaly, je třeba odstranit nadbytečnou zátěž a zvolit si co možná zdravý životní styl. Co je tím myšleno konkrétně?

Obezita či kuřáctví jsou v mnoha faktorech nebezpečné samy o sobě. V kombinaci s hormonem estrogenem dodávaným „navíc" tabletami výrazně zvyšují riziko tromboembolie. Zcela laicky řečeno: pokud používáte antikoncepční tablety a kouříte, nebo jste obézní, možná se vám jednoho dne ucpe céva, podle dávky smůly buďto v noze nebo třeba v mozku. Tkáň, která není vyživovaná krví, velmi rychle odumírá... a dál už si to asi umíte představit.

Cokoli, s čím přicházíme do kontaktu, má na nás svůj vliv. Tedy i hormonální antikoncepce může být v mnohém přínosem, ale v lecčem taky ohrožením. Čas od času je dobré svůj názor znovu zvážit.

Autor: Zuzana Šilhavá

Gemmoterapie
Jak často si dopřávat koupel

Další články

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemné opary
Opar

Nepříjemné opary

19.02.2009

Někteří mají za celý svůj život pouze tolik oparů, že by je dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Ti, kteří jsou k oparům náchylní, ví, jak dokáží znepříjemnit život. Proč vznik ...

Gemmoterapie
Terapie

Gemmoterapie

10.02.2009

I dnes, v 21.století, kdy moderní medicína dosáhla nevídaného pokroku, existují případy, na které klasické léčebné postupy tak úplně nezabírají. Vznikají proto různé alternativní p ...

Osteoporóza
Osteoporóza

Osteoporóza

06.02.2009

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám.

Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu
Stres

Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu

23.12.2008

Duševní onemocnění má často fyzickou příčinu nebo je způsobeno nerovnováhou některých látek v mozku. Stres, problémy v rodině, v práci či škole mohou duševní poruchy vyvolat nebo ...

Problém pocení
Pocení

Problém pocení

28.11.2008

Také máte pocit, že se potíte více než ostatní? Raději příliš nezvedáte ruce, aby snad někdo náhodou neviděl vaše propocené skvrny na triku v podpaží? Děsíte se předepsaného obleče ...