Úrazy

Nejčastější letní úrazy dětí

Lucie Regenermelová
02.07.2011

Začaly letní prázdniny, děti mají mnohem více volnosti, mění se běžný denní režim. Děti jezdí na tábory nebo s rodiči či prarodiči na dovolenou, ale také se stává, že jsou ponechány bez dozoru. Ať už dítě někdo hlídá, nebo ne, právě o prázdninách přichází větší riziko úrazu.

Letní prázdniny jsou sice pro děti časem radovánek, během nich však stoupá počet dětských úrazů. Většinou mají jeden jediný důvod, a tím je nedostatečná pozornost ze strany samotných dětí, ale i jejich rodičů.

Rozepíšeme si nejrizikovější situace pro vznik úrazu:

Drobné úrazy

Velmi časté jsou malé úrazy, jako oděrky a tržné rány po pádu, např. z kola. Při ošetřování je nutné oděrky vždy důkladně opláchnout vodou, protože do rány se může dostat hlína, škvára či písek a tzv. silniční lišej je na světě. Nečistoty je třeba samozřejmě odstranit, na to je nejlepší kartáček na ruce a mýdlo.

Popáleniny

V případě popálení musíme postiženému sundat tu část oděvu, která byla ve styku s ohněm či vařící vodou. Místo začneme chladit studenou vodou nad popáleninou a vodu necháme stékat dolů po dobu alespoň 20 minut. Pokud je místo pouze červené, jde zřejmě o první stupeň postižení a pak stačí po ochlazení nanést chladivý gel.

V případě, že jde o 2. nebo 3. stupeň popálenin, je třeba dopravit pacienta k lékaři nebo zavolat záchrannou službu. Do jejich příjezdu popáleniny chladíme a pak kryjeme sterilním obvazem. V případě nouze stačí přežehlený čistý kapesník, ručník či prostěradlo, podle rozsahu poranění.

Klíšťata

Po každém pobytu v lese či na louce bychom měli sobě a dětem prohlédnout tělo, zda někde neobjevíme přisáté klíště. Musíme ho ihned odstranit. V poslední době se ale doporučuje jiný postup při jeho vyndavání, než jaký se léta používal. Neměli bychom na klíště dávat ani olej, ani žádnou mast. Je třeba místo nejprve dezinfikovat, klíště kývavým pohybem vyndat a ranku znovu dezinfikovat.

Doporučuje se také ranku, kterou nám způsobilo, pravidelně asi jeden měsíc kontrolovat. Pokud místo zčervená, je třeba navštívit lékaře a informovat ho o situaci. Mohlo by totiž jít o první příznak lymeské borreliózy. Někdy se ale onemocnění ani takto neohlásí.

Klíšťovou encefalitidu zase signalizuje onemocnění podobné chřipce. Příznaky se objevují za jeden až dva týdny po kousnutí. Na rozdíl od lymeské borreliózy se ale dá klíšťovému zánětu mozku předejít. Stačí se nechat očkovat.

Co použít k dezinfekci

Většina z nás jistě zná a používá peroxid vodíku, jódovou tinkturu, septonex či ajatin. V poslední době jejich řady rozšířil ještě betadinový roztok, protože neobsahuje alkohol a v ráně nepálí. Tento fakt ocení zejména děti.

Koupání

Bazény, přehrady a vůbec otevřené vodní plochy způsobují rodičům největší obavy.

Voda děti láká, a tak stačí chvilička nepozornosti a dítě se může začít topit.

Pokud dítě spadne do vody, instinktivně se nadechne, aby zavolalo o pomoc. Tím vdechne vodu, během dvou minut ztrácí vědomí, během čtyř až pěti minut pak dochází k nevratnému poškození mozku. Doba, za kterou začnou rodiče dítě postrádat, je přitom průměrně pět minut.

Mějte tedy na paměti, že u vody rozhodují vteřiny. Dítě, které ještě neumí dobře plavat, nespouštějte raději vůbec z očí.

Nebezpečné skoky do vody

Skoky do neznámé vody nebo do dobře známé, ale z velkých výšek patří mezi nejrizikovější letní aktivity. Zlomeniny páteře po skoku do vody jsou jedním z nejhorších letních úrazů. Při skoku do vody lidé předpokládají, že je případně zachrání dopředu natažené ruce. Ovšem ve skutečnosti je to často tak, že ruce neudrží prudce padající váhu těla a úderem hlavy o dno dojde k poškození krčních obratlů s okamžitým ochrnutím spojeným často i s následným utonutím.

Pokud má vaše dítě rádo skoky do vody, ubezpečete se, že je voda dostatečně hluboká a pod hladinou nejsou žádné ostré předměty, velké kameny, nebo třeba zbytky stromu.

 

Chceme-li si náležitě užít prázdnin a dovolených, nepodceňujme úrazy, které mohou zásadním způsobem změnit náš život. Nezapomínejme, že jim lze úspěšně předcházet.

Autor: Lucie Regenermelová

Onemocnění myasthenia gravis
Kdy poslat dítě poprvé na tábor?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Stalking
Agresivita

Stalking

Stalking znamená pronásledování oběti většinou známým, někdy i cizím člověkem, buď tajně zamilovaným nebo zhrzeným po ukončeném vztahu. Jedná se nejen o osobní pronásledování, ale ...

Jak se chránit při opalování
Opalování

Jak se chránit při opalování

30.06.2011

V létě si většina lidí ráda dopřává odpočinek u vody a vystavuje své tělo slunečním paprskům. Je však potřeba myslet na to, že navzdory tomu, že je třeba pod mrakem nebo se před sl ...