Zdravá výživa

Kokosový olej pomáhá při hubnutí i proti infekcím

Alena Mrákotová
13.06.2010

Kokosový olej se dá nazvat všestranným pomocníkem. Lze jej využít jako pokrm, potravinový doplněk, kosmetický přípravek, přírodní antibiotikum proti různým patogenům, lubrikant a také pomocník při snižování váhy.

Kokosový olej se získává z dužniny čerstvě sklizených kokosových ořechů. Jestliže je olej nerafinovaný, jeho kvalita ještě stoupá. Lisování oleje za studena zajistí zůstatek velkého množství antioxidantů, které mají pozitivní vliv pro regeneraci a zvýšení obranyschopnosti organismu.

Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny (kyselina laurová, kyselina kaprylová, kyselina myristová), které pomáhají nejen odbourávat tuk, ale také ničí membrány lipidů bakterií, virů, plísní a kvasinek, čímž působí jako přírodní antibiotikum.

 

Způsoby využití kokosového oleje

Potravinářství

Kokosový olej nepotřebuje při trávení enzymy slinivky břišní ani žluč - rozkládá se totiž na glukózu (ovocný cukr), která slouží jako výborný zdroj energie, ale ve srovnání s ostatními cukry se v těle neukládá. Glukóza rovněž pomáhá udržet stálou hladinu glykémie při jejím kolísání.

Snadné trávení navodí v organismu pocit nasycení, které je vítané i jako pomoc ve snaze zhubnout - je proto doporučován při redukčních dietách.

Další velkou výhodou kokosového oleje je to, že neobsahuje žádný cholesterol, a má tudíž nižší energetickou hodnotu než ostatní tuky.

Díky jeho vysoké tepelné stabilitě se nepřepaluje a neprská, je tedy vhodný pro teplou i studenou kuchyni, navíc je odolný proti žluknutí.

Pro svou lahodnou chuť a příjemné aroma je kokosový olej využíván jako přídavek do různých pokrmů (např. palačinek, vánočního cukroví nebo orientálních jídel).

 

Medicína

Díky mastným kyselinám, které ničí membrány patogenů, bojuje proti bakteriím, virům, plísním a kvasinkám (Candidě albicans).

Požívání kokosového oleje zvyšuje imunitu, posiluje metabolismus, pomáhá při nadváze, diabetu, poruchách štítné žlázy.

Není to zatím potvrzeno, ale vědci se domnívají, že preventivně působí proti senilitě, onemocnění srdce, rakovině či Alzheimerově chorobě.

 

Kosmetika

Kokosový olej se svým složením podobá tukům lidské pokožky, proto se velmi dobře a rychle vstřebává, aniž by zanechával nepříjemný mastný film. Je ideální na suchou a citlivou pokožku, zvláčňuje ji, hydratuje a zjemňuje a také snižuje její svědivost. Díky zklidňujícím účinkům se používá také jako balzám po holení či depilaci.

Kokosový olej obsahuje antioxidanty, které působí proti volným radikálům, a tím zabraňuje vráskám a stárnutí pokožky. Pomáhá k regeneraci pokožky po opalování či dokonce po spálení a lze zároveň využít jako ochranu před mrazem.

Kokosový olej v podobě výživné masky působí blahodárně na suché a třepící se vlasy. Je oblíbený také ve formě masážních olejů.

Olej z kokosu se dá využít i jako bělidlo zubů - vyčištění zubů za pomoci kokosového oleje vám zajistí zářivý úsměv, aniž byste museli sáhnout po chemikáliích.

 

Lubrikant

Olej z kokosu se již dávná léta využívá také jako přírodní lubrikant - díky jeho cennému složení nehrozí přítomnost alergických reakcí.

Kokosový olej je k dostání v prodejnách zdravé výživy nebo přes internetový obchod. Jeho nevýhodou je jeho poměrně vysoká pořizovací cena.

 

Věděli jste, že má kokosový olej tyto všestranné účinky? Máte s jeho používáním nějaké zkušenosti?

 

 

Autor: Alena Mrákotová

Jak poznat hypochondrii?
Co je Jumping?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...