Je řepkový olej zdravý?
Řepkový olej se vyrábí ze semen rostliny řepky olejné, je to nejvíce používaný rostlinný olej u nás. Je však pro naše zdraví přínosný? Nebo nám naopak škodí?
Řepka olejka patří k hlavním světovým olejninám a pěstuje se hned na několika světadílech. Hlavní oblastí pěstování řepky je však Evropa a Asie. V České republice se pěstování řepky za poslední roky velmi rozšířilo.
Rozšíření osevních ploch samozřejmě vede k neustálému zvyšování výnosů, pokud negativně nezasáhnou přírodní a povětrnostní vlivy. Nutno však podotknout, že o řepkové produkty je stále velký a dokonce čím dál víc se zvyšující zájem.
Čím je řepkový olej výjimečný?
Pokud řepkový olej v našem životě nahradí i jiné tuky, mění se v krvi člověka hladina krevních lipidů. Tyto dokáží působit jako rizikový faktor kardiovaskulárních chorob.
Řepkový olej má dobrou tepelnou stabilitu, proto ho lze velmi dobře využívat ke smažení. Byl dříve vnímán jako olej podřadné kvality, ale šlechtěním se brzy dostal do třídy mnohem vyšší.
Dnes dokonce patří k výživově nejhodnotnějším olejům na našem trhu. Řepkový olej je vhodný na přípravu prakticky jakéhokoliv pokrmu. V kuchyni nachází všestranné využití.
Čím může řepkový olej škodit?
Řepkový olej může působit dráždivě. Je to díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin. U hospodářských zvířat však pokrutiny z tohoto oleje stále působí zažívací obtíže, proto se jim vůbec nepodávají.
Pozor na řepkový olej
Na základě některých odborných studií vznikl názor, že nenasycené oleje, kam řepkový patří, jsou prakticky nejrozšířenějším jedem, co se potravin týká. Nenasycené oleje mohou být původcem mnoha zánětlivých a neurodegenerativních onemocnění. Cukrovka, astma, demence, Parkinsonova choroba, amyotrofická laterální skleróza, autimus, kornatění tepen, rakovina. Asi není třeba pokračovat dál, všechna tato onemocnění může vyvolat dlouhodobá konzumace řepkového oleje. Zároveň je prokázáno rychlejší stárnutí organismu při trvalém používání řepkového oleje.
Další výrobky z řepky
- pelety o výhřevnosti srovnatelné s dřevěným uhlím
- mazací a hydraulické oleje, fermeže, prací prášky, kosmetické produkty, mýdla, masážní oleje
- bionafta
Proč pěstujeme řepku v tak velké míře?
Žluté lány můžeme vidět na mnoha místech naší republiky. Pro zemědělce je to velmi lukrativní plodina už z toho důvodu, že za tunu řepky dostanou přes deset tisíc korun, kdežto například za tunu krmné kukuřice pouze něco přes čtyři tisíce. Z hlediska lidského zdraví však není vhodné sahat v obchodě vždy po tom, co je nejlevnější.
Oleje a jejich význam v každodenním jídelníčku
Zdroj: Uroda.cz, Zemedelec.cz, Novinky.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková