Těhotenství

Zubní potíže v těhotenství

Veronika Tůmová
02.05.2013

Určitě jste slyšeli o tom, že v těhotenství se ženám více kazí chrup? Že je to nedostatkem vápníku, který plod v děloze potřebuje pro růst svých kostí, a tak jej získává ze zubů matky? Děsí vás historky typu – co dítě, to jeden vypadlý zub? Nepropadejte panice. Problém je totiž trochu jinde, a hlavně, všechno zůstává ve vašich rukou.

Skutečnou příčinou možných problémů je změna ve složení slin a zvýšená kyselost v ústní dutině. Těhotenské chutě často zvyšují příjem sladkostí, kyselých pochutin apod.

Dalším důvodem zhoršeného stavu chrupu může být častý dávivý reflex, který vyvolává zvracení a vystavuje zubní sklovinu kyselým žaludečním šťávám. Navíc může zapříčinit i zhoršenou zubní hygienu, protože u některých žen vyvolává zvracení i zubní kartáček v ústech.

V důsledku toho všeho jsou v období těhotenství zuby náchylnější ke kazivosti a dásně k nepříjemným zánětům.

Zánět dásní – v těhotenství se zhoršuje!

Zánět dásní je jedním z nejčastějších zánětů v lidském těle. U těhotných žen však obvykle vzniká hlavně v případě, že s ním tyto ženy měly problémy už před otěhotněním.

Neléčený nebo zanedbaný zánět se v těhotenství stává akutním, dásně jsou zarudlé, zduřelé, lesklé i bolestivé. Jsou náchylnější vůči infekci vlivem hormonů a zvýšením hladiny estrogenů v krvi.

Podle odborníků může být zánět dásní v těhotenství příčinou velmi závažných problémů, např. pokud jde o riziko předčasného porodu.

Zánět vzniká důsledkem zubního plaku, jehož bakterie se mohou ve větším množství dostat do krevního oběhu ženy, a tím způsobit předčasný porod, tj. narození dítěte s nízkou porodní hmotností.

Zánět dásní je proto nutné neodkladně léčit, ale hlavně proti němu bojovat včasnou prevencí, která spočívá v pravidelné a pečlivé ústní hygieně a v pravidelném odstraňování zubního kamene.

Časté zvracení ohrožuje zuby i dásně

Časté zvracení je v období těhotenství zcela běžné, má však rozhodně negativní vliv na stav chrupu těhotné ženy. Zubní sklovina je narušována častým působením žaludečních kyselin, a zuby jsou tak stále citlivější a riziko vzniku zubního kazu se podstatně zvyšuje.

Přemnožení škodlivých bakterií vzniká v tomto případě i vinou zhoršené zubní hygieně. Časté zvracení vede k únavě, navíc samotný zubní kartáček může vyvolávat dávivý reflex, a tím značně znepříjemnit obvyklou rutinu čištění zubů.

Péče o zuby v těhotenství

Těhotenství vám rozhodně nemusí nutně zkazit chrup. Je však třeba mu věnovat zvýšenou péči, jedině tak si jej uchováte ve zdraví a bez možných bolestivých potíží.

Po častém zvracení si vypláchněte ústa fluoridovou ústní vodou a po 15-20 minutách zuby normálně vyčistěte.

V těhotenství máte nárok na několik pravidelných preventivních prohlídek bez poplatku. Určitě je využijte, dbejte na odstranění zubního kamene a nechte se poučit o technice správného čištění zubů.

Nezapomeňte, že svou péčí o zuby zakládáte i zdravý chrup pro vaše dítě. Zejména ve třetím trimestru, kdy u plodu dochází ke zrání zubní skloviny a k mineralizaci mléčných zubů, je vhodné podporovat zdraví svých zubů také zdravou výživou. Jezte celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu, mléčné výrobky, bílé maso a ryby, přirozeně zvyšujte příjem vitamínů a minerálů. Zvažujte také pečlivě užívání jakýchkoliv léků.

Autor: Veronika Tůmová

Hubnutí po padesátce
Arteterapie – léčba uměním

Další články

Hubnutí po padesátce
Jak zhubnout

Hubnutí po padesátce

30.04.2013

Mnoho žen v přechodu přibírá na váze, často i v případě, že byly dosud velmi štíhlé a nikdy nemusely řešit problém obezity, ani zkoušet nejrůznější diety nebo cvičení. Proč vlastně ...

Léčivá síla eukalyptu
Bylinky

Léčivá síla eukalyptu

24.04.2013

Eukalyptus, česky blahovičník, pochází z Austrálie, postupně se však rozšířil do mnoha dalších zemí světa, např. na pobřeží Středozemního moře, do Portugalska nebo do severní Afrik ...