Péče o dítě

Barvy do dětského pokoje – pro radost i pro zdraví

Veronika Tůmová
08.05.2013

Barvy a jejich magický vliv na lidskou psychiku – to není žádná nově objevená terapie, ale prostý, dávno známý fakt. Už naši předkové věděli, že vzájemné kombinace barev působí na naše zdraví a především na psychiku.

V největší míře mají barvy vliv právě na dítě, na jeho duši, psychické rozpoložení a hlavně na jeho zdraví. Díky tomu lze na děti vlivem barev a jejich správnou kombinací a sladěním značně pozitivně působit.

Význam barev pro život dětí

Nejen o správném rozmístění nábytku a uspořádání míst pro učení, hraní, spaní atd., ale i o vhodném zvolení barev budete muset přemýšlet, chystáte-li se vytvořit svým dětem skutečně příjemné prostředí, kde budou rády trávit čas.

Právě barvy totiž mají hlavní podíl na náladách a pocitech dětí, mají však i prokazatelný vliv třeba na kvalitu spánku.

Děti mají obecně rády barvy syté, ty je však nutné kombinovat s jemnými, méně dráždivými odstíny, aby celkový efekt byl na pohled příjemný a útulný.

Za příliš agresivní se považuje např. sytě oranžová, moderní a oblíbenou alternativou je však meruňková. Sytě žlutá není prý dle výzkumu vhodná do pokojů miminek a hodně malých dětí, protože ruší jejich spánek, pro vymalování např. stropu však můžete použít jemnou vanilkovou.

Vnímání a působení barev na dítě je však, zejména na počátku jejich vývoje, v rukou rodičů. Je nutné všímat si, jak se dítě v kterém prostředí cítí a jakými barvami je tam obklopeno, co a jak ho zklidní, přiměje k soustředění, nebo co ho naopak vede k tomu, že je aktivní až podrážděné.

Barvy a jejich působení na psychiku a zdraví dětí

Zde máme několik zajímavých tipů na barevné kombinace, které podle odborníků vzbuzují či potlačují určité negativní i pozitivní vjemy a pocity.

Oranžová s bílou – má zklidňující účinky a napomáhá rychlému čerpání sil, pozitivně ovlivňuje funkce srdce a jater, je vhodná pro diabetiky, urychluje zacelení ran a pomáhá odbourávat traumata z minulosti.

Růžová s červenou – potlačuje agresivitu, dodává sebedůvěru, je zdrojem energie a pomáhá překonávat bolesti a neduhy. Je vhodná třeba v případě, kdy dochází k rozvodu či jinému odloučení a dítě je vystaveno psychickému tlaku.

Tmavomodrá se žlutou – zmírňuje problémy s komunikací a s vyjadřováním, má vliv na nervozitu, má zklidňující efekt a nastoluje harmonii.

Účelové zóny a nábytek v dětském pokoji

Při budování dětského pokoje bychom měli mít na paměti těchto několik základních principů:

  • pohodlí
  • bezpečí
  • univerzálnost
  • mobilitu
  • barevnost
  • fantazii

Tyto principy je pak nutné spojit a uplatnit ve vytváření základních zón:

  • pro spaní
  • pro učení
  • pro hraní a zábavu
  • úložné prostory

Co se týče materiálu nábytku, je rozhodně doporučováno dřevo, a to např. kombinace javoru a břízy, smrku nebo olše. Tyto desény umožňují libovolné kombinace s výraznými odstíny barev, působí čistě a vzdušně, vyjadřují harmonii s přírodou, jsou příjemné, moderní a nadčasové.

Psychologie barev a její přenesení do dětského světa

Základní rozdělení barev podle vyjádření psychologických vlastností:

Žlutá – harmonie, optimismus, uvolnění

Oranžová – radost, teplo, povzbuzení

Červená – energie, síla, vzrušení

Růžová – laskavost, něha

Fialová – tajemnost, osobitost, náročnost

Světle zelená – chlad, vlhko, ticho

Tmavě zelená – naděje, bezpečí, klid

Světle modrá – ticho, přívětivost, touha

Tmavě modrá – vážnost, smutek, klid

Hnědá – realismus, solidnost, pořádek

Šedá – preciznost, přísnost

Bílá – nejistota, naivita, čistota

Černá – vzdor, uzavřenost, samota

V dětském pokoji vnímáme důležitou barvu nábytku v kontextu s malbou stěn, stropu a podlahy. Vzájemné sladění a provázání těchto barev by mělo vytvářet harmonický, neagresivní, příjemně působící celek.

Autor: Veronika Tůmová

Děti a špína
Hormonální antikoncepce – pozitiva převažují nad negativy

Další články

Děti a špína
Péče o dítě

Děti a špína

13.05.2013

Chránit děti před jakoukoli sebemenší špínou není úplně rozumné. Když se snažíme děti držet ve sterilním prostředí, můžeme jim tak spíš uškodit a oslabit jejich imunitní systém.

Hubnutí po padesátce
Jak zhubnout

Hubnutí po padesátce

30.04.2013

Mnoho žen v přechodu přibírá na váze, často i v případě, že byly dosud velmi štíhlé a nikdy nemusely řešit problém obezity, ani zkoušet nejrůznější diety nebo cvičení. Proč vlastně ...

Léčivá síla eukalyptu
Bylinky

Léčivá síla eukalyptu

24.04.2013

Eukalyptus, česky blahovičník, pochází z Austrálie, postupně se však rozšířil do mnoha dalších zemí světa, např. na pobřeží Středozemního moře, do Portugalska nebo do severní Afrik ...