Bylinky

Léčivé účinky mateřídoušky

Michaela Holá
24.06.2010

Pro mateřídoušku lze najít i mnohá jiná označení, pro ilustraci lze uvést doušku mateří, mateřinku, chodec či vonný tým. Mateřídouška je v podstatě souborným názvem pro všechny druhy a poddruhy, které jsou často proměnlivé a navzájem se kříží. Rostlinka patří do čeledi hluchavkovitých a jedná se o keříčkovitou bylinu s malými nachově fialovými květy.

Mateřídouška je rozšířená téměř po celé Evropě. U nás ji můžeme najít převážně na suchých travnatých stráních, na loukách či mezích.

Je to drobná, silně vonná, keříčkovitá bylina, může růst v trsech. Lodyhy jsou načervenalé, listy jsou přisedlé až krátce řapíkaté, lysé. Rostlinka kvete od května do srpna či září, květy jsou oboupohlavné, krátce stopkaté, se srostlými obaly.

Nať mateřídoušky obsahuje četné silice (thymol, karvakrol, linalol), hořčiny, třísloviny a flavonoidy. Složení silice je závislé na druhu i místě původu, přičemž rostliny z chladnějších poloh mají jejich obsah nižší.

Účinky a použití mateřídoušky

  • Obklady na zánětlivá onemocnění pokožky
  • Přísada do koupele: posilující koupele, při revmatismu, svalových bolestech
  • Při žaludečních kolikách a nadýmání
  • Podpora imunitního systému organizmu
  • Uklidňující účinky
  • Inhalace: mírnění dráždivého kašle, při zánětech dutin, k uvolnění hlenů
  • Při poruchách trávení: řešení plynatosti a kolik, ke zvýšení vylučování žaludečních šťáv, protiprůjmový prostředek
  • Kosmetické využití: ošetřování mastné, zánětlivé pleti, při akné, izolovaná silice součástí mastí prokrvujících pokožku
  • Využití v kuchyni: při přípravě nádivek, omáček, masa
  • Při nespavosti, bolestech hlavy, závratích, nervových slabostech

Sběr a sušení mateřídoušky

Pro léčebné účinky se sbírá nať všech druhů mateřídoušky. Od května do září se odstřihávají vrchní nezdřevnatělé části kvetoucí nati. Suší se ve stínu na dobře větraných místech rozprostřená ve slabých vrstvách a při dosoušení se neobrací vůbec či jen velmi opatrně, aby listy neopadaly. Lze ji sušit též umělým teplem do 35 °C.

 

Užíváte přímo mateřídoušku či některé přípravky, v nichž je obsažena? Jakou s ní máte zkušenost?

 

Autor: Michaela Holá

Vyhrajte permanentku do wellness a fitness centra
Neprůchodnost slzných kanálků u novorozenců

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...