Novorozenec

Neprůchodnost slzných kanálků u novorozenců

Michaela Holá
31.05.2010

Neprůchodnost slzných cest není sice nikterak závažným onemocněním, ale dokáže řádně potrápit miminka i jejich rodiče. V Evropě se tato vada vyskytuje u 3 až 6 % kojenců, nejčastěji do 3 měsíců. U starších dětí je tento problém méně častý.

Jedná se o stav, kdy při narození dítěte nedochází ke spontánnímu otevření nosního slzovodu - kanálku, který odvádí slzy ze slzného vaku ve vnitřním očním koutku do nosní dutiny. Příčinou této neprůchodnosti slzných cest je většinou vrozené zúžení nebo i úplné uzavření odtokových slzných kanálků v místě jejich vyústění do nosních průduchů. Někdy je příčinou i vrozená anatomická překážka v těchto místech. Vzácněji jsou špatně vyvinuty některé odtokové části v horním slzném systému.

Jak poznáme neprůchodnost?

Pozornému rodiči jistě prvotní známky neuniknou. Obvykle je postižené jen jedno oko, vzácněji obě. Miminko má po probuzení v očku patrný zaschlý hlen, víčka jsou někdy až slepená. Dále lze u postiženého pozorovat časté a později dokonce trvalé slzení. Poté se přidávají i příznaky zánětlivého procesu ve formě zánětů spojivky. Rodiče pozorují zčervenání očička a jeho výtok. Může se také stát, že se zánět spojivek rozšíří i do druhého, původně nepostiženého oka.

Rizikem při neléčení potíží jsou právě tyto opakované, chronické záněty spojivek jednoho nebo obou očí. Záněty jen dočasně reagují na místní léčbu antibiotiky. Dalším rizikem může být zánět slzného vaku, kdy se přidají i celkové teploty, bolestivost a zduření v oblasti vnitřního koutku.

Způsobů léčby je několik

U vrozeného zúžení slzných cest je pravděpodobné, že do 3 týdnů od začátku slzení se příznaky neprůchodnosti zmírní a pak vymizí. V případě vrozeného plného uzávěru slzných cest je naděje na spontánní úpravu malá.

V lehčích případech bývá úspěšná takzvaná konzervativní léčba, která spočívá v aplikaci očních kapek. Tento postup se kombinuje se speciální masáží, kterou rodičům předvede a vysvětlí ošetřující lékař. Ti ji pak musí provádět několikrát denně.

Dalším možným způsobem řešení neprůchodnosti je průplach nebo sondáž slzných cest. Tyto výkony s velkou mírou pravděpodobnosti vedou k úplnému vyléčení. Optimální je provést je do 4. měsíce života dítěte, jelikož později se jejich efektivita snižuje. Zákrok se provádí v místním umrtvení, je bezpečný, rychlý a pro dítě spíše jen nepříjemný. Průplach i sondáž se mohou kombinovat, někdy stačí jen propláchnutí cest, jindy je nutné překážku překonat tenkou sondičkou. I po včasném a dobře provedeném zákroku však může dojít k recidivě. Zákrok lze po jednom či dvou týdnech opakovat a pak by měl být problém vyřešen.

Výjimečně, především při zanedbání choroby, je nutné situaci vyřešit intubací silikonovou kanylkou. V tomto případě se použije speciální silikonové vlákno, které v postižené oblasti zůstává po dobu 2-6 měsíců a zabraňuje vzniku nových překážek.

 

Potrápilo vás či konkrétně vaše miminko něco podobného? Jak jste tento stav zvládali a co ve vašem případě obnášela léčba?

 

Autor: Michaela Holá

Léčivé účinky mateřídoušky
Dovolená pro vaše zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...