Bylinky

Zázvor proti viróze a nachlazení

Alena Mrákotová
09.03.2010

Nevlídné podzimní a zimní chladné období s sebou bohužel přináší také riziko prochladnutí nebo onemocnění. Jak jistě všichni víme, nejúčinnější je klid na lůžku, dostatek tekutin a vitamínů. Zalistujeme-li v herbáři léčivých rostlin, najdeme velmi účinnou rostlinu proti těmto neduhům - zázvor obecný.

Zázvor obecný neboli zingiber officinale je žlutě nebo růžovobíle kvetoucí rostlina dosahující výšky asi 1 metru. Lidé ho znají především díky jeho silnému rozvětvenému žlutému nebo světle hnědému dužnatému oddenku, který je často nesprávně označován za kořen zázvoru. Oddenek má po rozkrojení sytě žlutou barvu. Oddenky zázvoru jsou charakteristické svou příjemnou a silně pikantní citrónovou chutí. Tuto chuť zajišťuje přítomnost esenciálních éterických olejů, zázvorové silice a štiplavě ostré látky zvané gingerol.

 

Účinky zázvoru

  • antibakteriální a protizánětlivé účinky
  • pomáhá při nachlazení, chřipce, rýmě - rozpouští hleny
  • napomáhá při trávení, eliminuje žaludeční, cestovní a těhotenské nevolnosti
  • zvyšuje produkci žluče
  • snižuje cholesterol, odbourává tuky
  • pomáhá při bolestech hlavy
  • bojuje proti některým druhům rakovinných onemocnění - např. rakoviny vaječníků
  • žvýkání zázvoru zklidňuje bolest zubů
  • působí také jako afrodiziakum

  • je také chutný a příjemně aromatický

Jak zázvor použít?

 

Je možné jej užívat čerstvý, nastrouhaný, sušený, kandovaný nebo nakládaný.

 

Čerstvý zázvor

 

Čerstvý zázvor je vhodný pro přípravu zázvorového čaje, zázvorové limonády nebo se přidává jako koření do různých pokrmů (omáček, polévek, pečiva, perníku, ..). Dnes ho bez problémů seženeme v supermarketech nebo u vietnamských obchodníků.  Při výběru zázvoru dbejte na to, aby oddenek nebyl seschlý.

 

Příprava zázvorového čaje:

Zázvorový čaj je vhodný a účinný lék v době nachlazení, chřipky a rýmy. Asi 2 cm oddenku oloupeme a nastrouháme a zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme louhovat. Čaj můžeme dochutit např. medem, citrónem, hřebíčkem či skořicí.

 

95194802.jpg

 

Sušený zázvor

 

Sušený zázvor ze použít jako koření do pokrmů nebo ve formě tobolek jako doplněk výživy.

 

Lisovaný zázvor

 

Ten je velmi oblíbený pro výrobu zázvorového oleje, který je využíván v masážních salónech, protože zázvorové oleje velice dobře uvolňují bolestivé svaly.

 

Kdo by se měl zázvoru vyhnout?

 

Zázvor je obvykle dobře snášen, ale v případě, že se to s množstvím zázvoru opravdu přežene, hrozí  nevolnosti, průjem, podráždění žaludku nebo pálení žáhy.

Pokud jste diabetik, užíváte-li antacida či léky na snížení krvácení, určitě se poraďte ohledně užívání zázvoru se svým lékařem.

 

Máte s užíváním zázvoru nějaké zkušenosti?

Autor: Alena Mrákotová

Pálí mě žáha!
Plavání kojenců

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...