zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Jak se vyhnout opakovaným podzimním virózám a proč je nepřecházet?

Veronika Tůmová
24.10.2022

S ochlazením přichází únava a větší náchylnost k neustálým rýmám, kašlům a podobným neduhům. Také už na sobě pociťujete projevy podzimního počasí? K tomu se přidá vstávání do tmy, časté deště a pochmurná nálada. Přesto se i melancholický podzim dá prožít jinak než s teploměrem v posteli.

S podzimem opět ožívá téma přecházení nemocí, které je u nás přes veškerá lékařská varování stále velkým nešvarem. Vede totiž k celkovému oslabení naší imunity, a aniž si to uvědomujeme, jsme poté mnohem náchylnější k opakované nákaze. Sami se tak dostáváme do začarovaného kruhu a komplikujeme si proces uzdravení.

Naučte se odpočívat a dopřejte tělu čas k plnému uzdravení

Známe to všichni. Ještě se necítíme úplně fit, ale šéf už je značně nervózní a v práci se to bez nás údajně neobejde. Běžná realita především u lidí na vedoucích pozicích, ale zdaleka nejen u nich. Opakovaná viróza bývá přitom často důsledkem špatně léčené a zjevně nedoléčené předchozí virózy. Přecházení nemocí spolu s fyzickou zátěží či přemírou stresu pochopitelně zatěžuje organismus a může dojít ke komplikacím. Následkem mohou být vracející se obtíže s vleklým průběhem, v případě chřipky pak dokonce život ohrožující stav. Je důležité mít neustále na paměti, že zdraví je nejpřednější a že organismus v případě nemoci potřebuje své. Na podzim a v zimě, kdy pro nás po fyzické ale i po psychické stránce nastává zátěžové období, je třeba umět odpočívat, protože i nedostatek odpočinku a neustálé vypětí napomáhá k rozvoji nemocí.

Nepodceňujte chřipku, důsledky mohou být i fatální

Že chřipky a respirační virózy vskutku není dobré podceňovat, to už dnes většina lidí ví, ale stále se tímto pravidlem neřídí. Spousta lidí dochází i s příznaky onemocnění do práce v obavách, že přijdou o peníze nebo v horším případě i o místo. Do ordinací pak často zavítají rovnou s požadavkem na antibiotika, která navíc hodlají užívat stále za plného nasazení. Ignorování nemoci a nezodpovědnost k sobě samému se však v žádném případě nevyplácí a důsledky takového počínání nakonec každého doženou. Přestože pandemie koronaviru mnohým důrazně připomněla fakt, že bychom si měli více vážit svého zdraví, stále si ještě spousta lidí nepřipouští, že například neléčená chřipka i v dnešní době zůstává smrtelnou nemocí. Jen u nás s chřipkou onemocní statisíce lidí ročně a komplikacím i v důsledku jejího přecházení podlehne každý rok zhruba 1500 pacientů. K rizikovým skupinám patří zejména lidé s oslabenou imunitou, senioři, chronicky nemocní, diabetici, astmatici či kardiaci, ale i těhotné ženy a malé děti.

Jak se vyhnout opakovaným podzimním virózám? 

Riziko větší nemocnosti během podzimu a zimy by mělo přimět k obezřetnosti především seniory a osoby s oslabenou imunitou, podceňovat by jej však neměl nikdo z nás. K prevenci patří zejména vhodné oblékání, zdravý životní styl včetně zdravějšího jídelníčku, dostatku odpočinku, pobytu na zdravém vzduchu a dostatečných pohybových aktivit. Je vhodné zvážit například možnost očkování proti chřipce a také užívání podpůrných potravinových doplňků. Prevencí chřipky a respiračních viróz všeobecně je samozřejmě zdravá životospráva, ale také vyhýbání se místům s vysokou koncentrací lidí. Pokud už vás nemoc dostihne, je nanejvýš důležité ji nepřecházet a věnovat plnou pozornost důsledným krokům vedoucím k uzdravení. Nemocní by měli být také ohleduplní ke svému okolí, nechodit do zaměstnání, na nákupy a podobně.

Zdroj: www.internimedicina.cz, www.lekarnahrusovany.cz

Autor: Veronika Tůmová

Důvody, kvůli kterým nenápadně přibíráte: Jaký se možná týká i vás?
Vlašské ořechy: Top potravina, kterou se vyplatí jíst po celý rok

Další články