zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Osteoporóza hrozí hlavně ženám po menopauze, dbejte na prevenci

Simona Staňková
19.10.2023

Patří mezi metabolická kostní onemocnění, postihuje především ženy a jsou pro ni typické zlomeniny kostí. Osteoporóza. Rozvoj nemoci je většinou bez příznaků, proto se na ni přichází mnohdy až s první zlomeninou. Je tedy důležité nepodceňovat prevenci, která je v tomto případě velmi zásadní.

Co je to osteoporóza?

Jedná se o chronické onemocnění, kdy dochází k řídnutí kostní hmoty, což má za následek, že kost je méně hustá a tenčí. Díky tomu se naše kostra stává křehčí a snadno může docházet ke zlomeninám. Onemocnění je velmi postupné, plíživé a mnohdy o něm člověk neví, až do doby, kdy dojde ke zlomenině. V České republice jí trpí kolem 7–8 % obyvatel. Nejčastěji dochází ke zlomeninám obratlů, žeber, předloktí a krčku stehenní kosti, který je nejzávažnější.

Jaká je riziková skupina pro toto onemocnění?

Osteoporózou může trpět kdokoliv. Obecně jsou ale více ohrožení lidé po 65. roce věku, kdy je riziko vzniku nemoci až 40 % a s přibývajícím věkem se dále zvyšuje. Vyskytuje se také hlavně u žen, a to v období po menopauze, kdy dochází ke snížení tvorby hormonů estrogenu a progesteronu. Zpozornět by měli také lidé s velmi nízkou hmotností, špatnou výživou, nedostatečnou fyzickou zátěží, kuřáci a konzumenti většího množství alkoholu. Jedinci s nedostatečným příjmem mléčných výrobků (např. při laktózové intoleranci) či zvýšenou funkcí štítné žlázy mají též zvýšené riziko rozvoje osteoporózy. Mezi další více ohrožené patří ženy s předčasnou menopauzou, a ti, jež mají tuto diagnózu v rodině nebo užívají jisté druhy léků (glukokortikoidy, inhibitory protonové pumpy, léky na vysoký tlak nebo třeba na zlepšení nálady) či trpí některými chronickými onemocněními.

Projevy osteoporózy a její vyšetření

Jak je již zmíněno výše, v mnoha případech se na onemocnění přijde až s první zlomeninou. Nicméně můžeme pozorovat i jiné příznaky, a to občasné bolení v zádech. Dochází také k postupnému zakřivování páteře, což způsobuje deformaci postavy a jedinec se zmenšuje, často i více jak o 10 centimetrů. Dále je možné sledovat ustupující dásně, slabé a lámavé nehty či nezvykle slabou sílu úchopu.

Máte-li již osteoporózu v horším stádiu, stačí ke zlomenině opravdu málo – silné kýchání nebo kašel, obyčejná chůze apod. Pokud patříte do rizikové skupiny, není na škodu, nechat si udělat některá vyšetření. O tom samozřejmě rozhodne praktický lékař, který vás pošle na specializované pracoviště. Vedle fyzické prohlídky vás pravděpodobně bude čekat odběr krve a moči, kdy se sledují hladiny například vápníku, fosforu a hořčíku. Důležitá je také rychlost sedimentace, krevní obraz ad. Čeká vás i denzitometrické vyšetření, pomocí kterého dokáže lékař zjistit hustotu kostí. Jedná se o bezbolestný rentgenový test, kdy se měří většinou kosti v zápěstí, bocích a páteři.

Zjistili mi osteoporózu, co bude dál?

Pokud vám vyšetření nedopadne zrovna dobře a potvrdí se onemocnění, lékař s vámi naplánuje další postupy, které se budou pravděpodobně skládat z užívání léků, doporučí vám ale také změnit životní styl. Onemocnění ani s pomocí medikace bohužel vyléčit nelze, nicméně čím dříve se zahájí všestranná léčba, tím více své kosti posílíte a zpomalíte tak průběh. Z léků se většinou předepisují bifosfonáty, které zabraňují úbytku kostní hmoty, podávají se perorálně či injekčně. Před zahájením takové léčby se doporučuje navštívit vašeho zubního lékaře a informovat ho o medikaci.

Mezi další patří hormonální terapie, podávání vápníku a vitaminu D, užívání derivátů parathormonu či například denosumab, který zabraňuje úbytku kostní hmoty a další. Lékař vám na základě diagnózy a vašeho celkového zdravotního stavu předepíše nejvhodnější léčbu.

Zajímáte-li se o alternativní přístupy, diskutují se účinky jetele, sóji a černého kmínu k podpoře zdraví kostí. Tento fakt však není vědecky nijak dokázán, navíc tyto doplňky mohou mít vedlejší účinky, případně hrozí interakce s jinými léky. Proto se raději vždy poraďte se svým lékařem.

Je také žádoucí zařadit do léčebného procesu i vhodnou stravu a pohyb. Jedná se především o příjem vápníku, vitaminu D a K, kvalitních bílkovin, hořčíku, zinku. Pravidelný pohyb a cvičení vám také pomůže zlepšit stav vašich kostí, poraďte se ale se svým lékařem, které úkony pro vás budou vhodné.

Prevence – možnosti, jak nemoci předcházet

Jsou rizikové faktory, které bohužel ani svým úsilím nezměníme. Patří mezi ně – ženské pohlaví, stárnutí a rodinná anamnéza. Na ty ostatní však můžeme mít významný vliv, a to především správnou a pestrou stravou, která nám zajistí dostatek vápníku a vitaminu D. Doporučuje se také konzumace kvalitních bílkovin, libového masa, ryb, ovoce, zeleniny a dbát na příjem vlákniny. Pozor si dejte na nadmíru jednoduchých cukrů a soli, která zvyšuje krevní tlak a způsobuje vylučování většího množství vápníku. Konzumujte alkohol i kávu s mírou, neboť v obou případech dochází k větší ztrátě kalcia z těla. Alkohol navíc snižuje jeho vstřebávání.

Vhodné je zařadit nějakou fyzickou aktivitu, která pomáhá udržovat správnou rovnováhu mezi tvorbou a úbytkem kostní hmoty. Posílíte ale také celé tělo a svaly. Snížíte riziko pádů, zlepšíte svoji koordinaci. Ideálními aktivitami jsou například chůze, tenis, volejbal, aerobic, tanec apod.

Kouření je dalším rizikem, jež může za rozvoj osteoporózy, a to především z důvodu, že snižuje kostní hmotu. Nicméně to může být způsobeno i tím, že kuřáci obecně konzumují více alkoholu, mají nižší pohybovou aktivitu a konzumují více nezdravé stravy. Vše může jít tedy ruku v ruce. Ukazuje se ale i, že cigarety snižují množství estrogenu v krvi, který se významně podílí na kvalitě kostí u žen.

Zdroje: ikem.czhealthline.com

Autor: Simona Staňková

Migréna – nejčastější spouštěče a první pomoc při náznacích, že přijde
Masové fit recepty aneb Jak zdravě využít jednotlivé části kuřete

Další články