Nemoci trávicího ústrojí

Antacida - Seriál o nemocích a lécích 2. díl

Petr Zimola
17.03.2009

Stres, nepravidelný denní režim, nevhodná strava, alkohol, kouření… Tyto a další faktory jsou příčinou vzniku překyselení žaludku a pálení žáhy, kterými v poslední době trpí stále více lidí. Není proto divu, že se do podvědomí lidí dostávají léky ze skupiny antacid.

Účinek antacid spočívá v neutralizaci žaludečních kyselin, a to v poměrně krátké době. Z normální hodnoty pH žaludku, která se nalačno pohybuje okolo 1,5pH, jsou v závislosti na druhu přípravku, schopna snížit kyselost žaludečního prostředí na 3,5pH do zhruba 15 minut. Doba jejich účinku se pak pohybuje od 60 do 90 minut.

Vzhledem k jejich rychlému nástupu účinků se využívají při akutních projevech a k symptomatické léčbě překyselení žaludku, dyspepsii, pálení žáhy a refluxní ezofagitidě. Někdy jich lze také využít v kombinaci s jinými léky, při terapii peptických vředů.

Jaké existují druhy antacid?

Obecně můžeme antacida dělit na systémová a nesystémová.

 • Systémová antacida - obsahující například hydrogenuhličitan sodný, reagují s kyselým obsahem žaludku za vzniku kyseliny uhličité. Jejich nástup je poměrně rychlý, ale dlouhodobé užívání vede k metabolické alkalóze a k distenzi žaludku. Proto jsou vhodná pouze ke krátkodobému užívání!
 • Nesystémová antacida - jsou na rozdíl od systémových hůře vstřebávatelná. Řadí se sem antacida obsahující sloučeniny hořčíku a hliníku. Sloučeniny hliníku (hydroxid hlinitý) mají tendenci vyvolávat zácpu. Na druhou stranu látky obsahující hořčík (hydroxid hořečnatý), vedou spíše k průjmu. Z toho důvodu se poměrně často tyto složky kombinují.

Trochu mimo tyto dvě skupiny stojí antacida obsahující kyselinu aligovou. Ty se po kontaktu s žaludečními šťávami mnění v gel, jenž ulpívá v tenké vrstvě na povrchu žaludku a chrání tak jeho sliznici. Tento gel se po kontaktu s prostředím v tenkém střevě rozpouští a je se stolicí vyloučen z těla.

Jaké jsou nežádoucí účinky antacid?

Jak už bylo zmíněno, některá antacida  mohou vyvolávat zácpu nebo průjem a metabolickou alkalózu.

Další nežádoucí účinky jsou:

 • Bolest žaludku
 • Flatulence (plynatost)- především u přípravků obsahující hydrogenuhličitan sodný
 • Zvracení
 • Rizika hyperkalcémie, hypermagnezémie a urolitiázy (vznik močových kamenů)
 • Ovlivnění absorpce jiných léků
 • Hypofosfatémie a osteomalacie- u antacida obsahující hliník

Přípravky obsahující hydrogenuhličitan sodný, uvolňují při neutralizaci žaludeční kyseliny chlorovodíkové do prostředí ionty sodíku. Což znamená, že by se neměli užívat u lidí trpících hypertenzí, srdeční insuficiencí a edémy.

Pacienti s poruchami funkce ledvin by měli dbát při užívání antacid zvýšené opatrnosti a vždy by se o jejich výběru měli poradit s lékařem! Hrozí u nich totiž rizika komulace hliníku (hliníková encefalopatie), hypermagnezémie a hyperkalcémie.

Jak často se antacida užívají?

Antacida se v závislosti na obtížích mohou užívat někdy až 8x denně (vždy dbejte pokynů lékárníka nebo informací v příbalovém letáku). Užívají-li se dlouhodoběji, osvědčuje se je brát s časovým odstupem jedné až tří hodin od jídla a pak na noc.

Antacida změnou pH ovlivňují vstřebávání jiných léčiv, proto je třeba udržovat časový odstup zhruba dvou hodin mezi užíváním antacid a dalších léků.

Kdy věci konzultovat s lékařem?

Pokud antacida užíváte k zahnání občasných obtíží je vše v pořádku. Jsou ale případy kdy symptomy značí závažnější problém, k jehož odstranění je nutné zvolit rozdílnou, nebo kombinovanější léčbu. Léčbu konzultujte s lékařem v případě, že pravidelné a opakované podávání nevede k odstranění potíží do jednoho až dvou týndů. Za lékařem dále zajděte pokud při současném užívání antacid:

 • máte křeče voblasti břicha
 • máte krev ve stolici
 • zvracíte krev

Pečlivě čtěte příbalový leták, v případě nejasností se obraťte na svého lékaře nebo lékárníka!

Autor: Petr Zimola

Nejčastější omyly při hubnutí
Čistá lymfa, půl zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...