Onemocnění zubů a dutiny ústní

Jak dosáhnout bílých zubů

Alena Mrákotová
12.05.2010

Fakt, že zuby a úsměv dělají člověka, ale také první dojem o každé osobě, je jistě pravdivý. Po krásném úsměvu touží stále více a více lidí, nejen ke zdokonalení svého vzhledu, ale i pro zvýšení sebevědomí. Dnešní technologie nabízejí možnosti, jak svůj chrup zkrášlit a dosáhnout krásných bílých zubů a neodolatelného úsměvu. Jaké možnosti bělení existují a pro koho jsou či nejsou vhodné, si nyní přiblížíme.

Na barvu zubů má vliv hned několik okolností. Zubní sklovina reaguje na některé látky, které do svého organismu vpravujeme. Ke žloutnutí zubní skloviny napomáhají naše zvyky a způsob stravování. Kouření, pití černé kávy, čaje či červeného vína k bílým zubům rozhodně nepřispějí. Svou roli zde hraje také stáří. Vlivem stárnutí dochází ke žlutohnědému zabarvení zubů. Na vině mohou být i některé léky jako např. tetracyklinová antibiotika.

Metody bělení zubů

Bělení zubů je možné provést buď samostatně doma po zakoupení dostupných prostředků určených k vybělení zubů nebo lze samotné vybělení absolvovat u odborníka v ordinaci.

Domácí bělení

 • BĚLÍCÍ PASTY

Pasty obsahují látky jako perlit, vápenec nebo silice, které usazeniny ze zubu jemně obrušují, ale nedokážou odbarvit pigmenty, které jsou v zubu usazené.

 • BĚLÍCÍ PASTY OBSAHUJÍCÍ KARBAMID PEROXID

Tyto pasty obsahují nízkou koncentraci karbamidu peroxidu, ale bělost zubů je dosažena po častém používání (i několikrát denně) po dobu několika měsíců.

 • PRYŽOVÉ SETY S APLIKÁTOREM NA VYBĚLENÍ ZUBŮ

Jde o jednoduchou možnost domácího vybělení zubů. Sety jsou volně k dostání v kterékoli lékárně či drogerii. Tato metoda je však vhodná pouze pro zdravé zuby. Bělení probíhá tak, že dotyčný si pryžové aplikátory vytvaruje přesně dle svého chrupu a následně se do nich aplikuje gel na bělení (gely nepůsobí pouze mechanicky na sklovinu zubu, ale komplexně na celý zub, takže odbarví pigmenty usazené v zubu). Po aplikaci aplikátoru se nechá gel působit cca 30 minut a celý postup se opakuje několikrát týdně.

 • PROUŽKY NA BĚLENÍ

Pásky obsahující účinnou látku se nalepí na zuby a nechají se 2x během dne působit cca 30 minut. Tyto proužky mají nevýhodu v tom, že se lepí hůře na nerovné křivější zuby, ale také se nedostanou do mezizubních prostorů.

Ordinační bělení

Provádí se ve zdravotnických zařízeních, kdy odborník zvolí nejvhodnější způsob vybělení. Obvykle se používají koncentráty peroxidu vodíku v silnějším měřítku (15 - 35 %) než při domácím bělení. K lepšímu vybělení se používá ještě účinek laserové lampy. Tento způsob bělení je však mnohem nákladnější.

 

92126840.jpg

 

Je bělení zubů bezpečné?

 • největší jistotu bezpečnosti při bělení zubů máte právě ve specializované ordinaci, kdy je bělení provedeno odborníkem
 • po vybělení můžete pociťovat zvýšenou citlivost zubů, která po pečující kůře vymizí
 • bělení zubů by však neměly podstupovat osoby mladší 16ti let (zuby jsou ještě citlivé)
 • vybělení zubů není vhodné při jakémkoli onemocnění zubů nebo dásní (zkažené zuby, paradontóza, neléčené záněty ústní dutiny, ...) či při přítomnosti korunek a výplní na předních zubech
 • bělení se nedoporučuje ani těhotným a kojícím ženám nebo pacientům s tenkou nebo poškozenou zubní sklovinou
 • pro vaši bezpečnost se o bělení chrupu raději poraďte se svým lékařem

Kdy je bělení zubů neúčinné?

 • nelze vybělit zuby, které jsou černé a zkažené
 • bělení je neúčinné také na amalgamové plomby, korunky nebo protézy
 • metoda neobstojí ani při skvrnách způsobených tetracyklinovými antibiotiky

Jak vybělení dlouho vydrží?

Délka efektu vybělených zubů záleží na individuálních vlastnostech každého z nás, na věku a na stravovacích návycích.

 

Máte s bělením zubů nějaké zkušenosti? Podstoupili jste bělení domácí, nebo odborné?

Autor: Alena Mrákotová

Kavitace, bezbolestná liposukce
Jak lidské tělo vnímá teplo

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...