Otrava

Otrava olovem

Veronika Tůmová
15.06.2012

Otrava olovem je velmi vážný stav, kdy u pacienta vznikají závažné zdravotní problémy nezřídka končící i smrtí. Jedná se buď o náhle nebo dlouhodobě zvýšenou koncentraci olova v krvi člověka, tedy o otravu akutní nebo chronickou.

Už ve starověku i středověku byla otrava olovem příčinou hromadných úmrtí, olovo se hojně využívalo k výrobě kuchyňských nádob nebo jako vodovodní potrubí. Dnes může dojít k otravě nejen přijímáním z potravy a vody, ale i vdechováním prachu či plynů s vysokým obsahem olova.

Příčiny otravy olovem

Zdrojem kontaminace olovem mohou být olovnaté nátěrové hmoty nebo prach z poškození těchto nátěrů. Dále pak příprava pokrmů a nápojů v kameninovém nádobí s olovnatou glazurou, které se používá např. v Asii. Nebezpečně vysoký obsah olova byl v nedávných letech objeven i při výrobě některých druhů šperků a hraček. Velkým problémem stále zůstávají už zmíněné olověné a měděné, olovem pájené vodovodní trubky.

Příznaky akutní otravy olovem

Akutní otrava olovem, tedy náhlé zvýšení koncentrace olova v krvi, se projeví náhlou a velmi intenzivní křečovitou bolestí břicha, zvracením, průjmy i poruchami vědomí. Nedojde-li včas k zásahu a je-li koncentrace olova skutečně vysoká, může tento stav skončit smrtí.

Příznaky chronické otravy olovem

Dlouhodobě zvýšený obsah olova v krvi, kdy se olovo do těla dostává postupně a po malých dávkách, je daleko hůře rozeznatelný. Příznaky jsou neurčité a mohou být snadno zaměněny s příznaky jiné nemoci.

Obvykle se dostaví únava, apatie, nevolnost a nechutenství. Pleť v obličeji i kůže jinde po těle může dostat šedý, popelavý odstín, příznakem snadnějším k zaregistrování je šedomodrý lem na dásních.

Později dochází k poruchám soustředění, k výpadkům paměti, k chudokrevnosti i k selhávání ledvin.

Diagnostika a léčba otravy olovem

Zjištění výše obsahu olova v krvi je možné díky laboratornímu testu. Při překročení určité hodnoty se jedná o akutní otravu, kterou lze zjistit i mikroskopickým vyšetřením červených krvinek. Při chronické otravě je nutné přistoupit k dalším metodám vyšetření, protože v tomto případě se olovo ukládá v kostech a do krve se uvolňuje postupně.

Obsah olova v krvi výrazně klesá, je-li zjištěna příčina intoxikace a odstraněn zdroj, což je základním předpokladem úspěšné léčby. Ta dále spočívá v tzv. chelatační terapii, pomocí kyseliny DMSA. Podaný lék na sebe v krvi pacienta naváže těžké kovy a vytvoří tzv. cheláty, které jsou rozpustné ve vodě a snadno se pak vyloučí močí. Pacient je po dobu jednoho měsíce od počátku léčby monitorován a podstupuje krevní testy.

Dlouhodobé následky otravy olovem

Nejzávažnější dlouhodobé následky hrozí dětem, kdy může být opožděn nebo zastaven neurologický vývoj. Dále může dojít k poškození ledvin, vysokému krevnímu tlaku, svalové ochablosti a k negativním změnám chování (podrážděnost, nesoustředěnost, poruchy paměti atd.) U dospělých lidí může otrava olovem také zapříčinit neplodnost.

Autor: Veronika Tůmová

Masáže – zdravotní i příjemná záležitost
Neviditelní požírači energie

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Éčka - přídatné látky v potravinách
Zdravá výživa

Éčka - přídatné látky v potravinách

02.07.2012

Všude přítomná a tolik diskutovaná “éčka“, čili tzv. aditivní látky přidávané do většiny potravin, jsou tématem stovek článků, studií, debat a výzkumů zabývajících se zdravou výživ ...

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...