Ovoce a zelenina

Cibule - domácí lékárna

Šárka Balcarová
04.01.2010

O cibuli se dá říci, že má všestranné léčebné použití a její hlavní význam je v prevenci nemocí. Už naše babičky nám vařily cibulový čaj na kašel a dobře dělaly. Přečtěte si, k čemu všemu lze cibuli využít a jak je zdravá.

Cibule působí preventivně proti infekcím dýchacích cest a léčí jejich nemoci jako jsou kašel, zahlenění, špatné dýchání, chrapot, rýma, angína, chřipka, bolesti v krku. Dezinfikuje ústní dutinu, dýchací cesty a nosní sliznici. Preventivně působí proti oparu. Podporuje růst vlasů, jejich kvalitu a sílu. Posiluje slabé nehty. Léčí zánět středního ucha. Podporuje chuť k jídlu. Zvyšuje sekreci trávících šťáv v žaludku a ve střevech, dále sekreci žluče a enzymů slinivky. Posiluje sliznice žaludku a střev. Dezinfikuje střeva, ničí střevní parazity. Léčí hemeroidy. Z gynekologických problémů léčí trichomoniázní výtok. Posiluje srdce a krevní oběh, zpevňuje cévní stěny. Čistí krev, podílí se na krvetvorbě a zvyšuje prokrvování. Snižuje krevní tlak, hladinu cukru a tuku v krvi. Při cukrovce snižuje hladinu cukru v krvi. Posiluje imunitní systém. Při poranění, vyrážce a akné chrání před infekcí. Zmírňuje ekzém a zklidňuje takto poškozenou pokožku. Působí jako mírné sedativum na nervový systém. Podporuje tvorbu stresových hormonů. Likviduje kuří oka a bradavice. Posiluje unavené svaly. Působí jako afrodiziakum.

Cibuli nekonzumujte při otevřených žaludečních vředech. Při skladování v rozkrojeném stavu se cibule stává mírně toxickou.

Cibule na dýchací cesty

 

Při prvním náznaku chorob dýchacích cest, snězte cibuli. Další rozkrájejte a dejte do místnosti, ve které se nacházíte. Cibule vyčistí místnost od choroboplodných bakterií. Tuto cibuli již nekonzumujte, vstřebáním bakterií se stává toxickou. Všechny uvedené varianty receptů mají stejné léčebné účinky. Záleží jen na Vás, který si vyberete, např. podle dostupnosti surovin.

1.     Šťávu ze syrové cibule smíchat s medem v poměru 2:1. Užívat při rýmě, kašli, chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku.

2.     Syrovou cibuli nakrájet na kolečka, přelít vřelou vodou, přidat špetku majoránky, nechat 1/4 hodiny louhovat. Podávat s medem. Užívat při rýmě, kašli, chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku.

3.     Cibuli nakrájet, zasypat lžící práškového cukru. Za hodinu pustí cibule šťávu, bere se třikrát denně po jedné polévkové lžíci. Užívat při rýmě, kašli, chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku.

4.     Smíchat drcenou cibuli, med a trochu drceného fenyklu. Užívá se 1 lžička před jídlem. Užívat při rýmě, kašli, chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku.

5.     Nakrájenou cibuli přelít horkou vodou, povařit, scedit, smíchat s lipovým čajem, přidat med nebo cukr. Recept vhodný pro děti při rýmě, kašli,chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku.

6.     Obklad krku při zánětu. Nadrobno nakrájet 100 g syrové cibule, podusit cca 10 minut s lžící anýzu. Přiložit teplé na krk, měnit po 2 hodinách.

7.     Při poraněných nosních sliznicích cibulovou šťávu kapat do nosu.

 

Cibule na hemeroidy

 

1.     Opéct 4 cibule, následně uvařit v 125 g oleje, natřít na pláténko a přiložit.

2.     Uvařit cibuli, vymačkat z ní šťávu, dát na plátno a přiložit na hemeroidy, možno vložit do konečníku.

3.     Mast: 2 lžíce cibule, mrkve a olše rozmixovat a vmíchat do 100 g sádla. Mazat dle potřeby.

 

Cibule na gynekologické obtíže

 

Léčí výtok vyvolaný parazitem trichomonem, výtok je zelenožlutě zbarven, nikoliv bílý výtok, ten je způsoben kvasinkou. Tampon s cibulovou šťávou vložit do pochvy.

 

Cibule na vysoký krevní tlak

 

Nakrájet 4 cibule, 4 citrony, nastrouhat 80 g česneku a 40 g křenu. Svařit 3 litry vody s 1 kg cukru. Vlažné nalít na směs, občas zamíchat. Za 14 dní přecedit a dát do menších lahviček. Užívá se třikrát denně jedna polévková lžíce.

 

94161683.jpg

 

Cibule na zánět středního ucha

 

Kapat cibulovou šťávu do ucha nebo vložit vatový tamponek. Vložení tamponku je vhodné pro děti.

 

Cibule na trávící problémy, bolesti břicha, podpora srdce, krevního oběhu, žil a čištění krve a další problémy

 

Vhodné je užívání syrové cibule nebo tinktury podle tohoto receptu. Nadrobno nasekat 2 větší cibule a vyluhovat 10 dní v 1/2 litru režné kořalky; v případě potřeby pít 1 - 2 x denně po 0,02 litru. Tinkturu lze použít na všechny nemoci, při kterých umí cibule pomoci a vhodná je také jako jejich prevence.

Cibule na ekzém

Tři polévkové lžíce dubové kůry, heřmánku a třezalky, 50 g drcené cibule. Povařit 8 min v cca 1 l vody, 8 min nechat vyluhovat, scedit a přidat do teplé koupele. V koupeli setrvat 15 min. Koupel se provádí v třídenních cyklech, tj. tři dny koupat, tři dny přestávka atd. Lze použít i pro děti.

Cibule jako prevence křečových žil

Do 4l vařící vody dát 100g cibule, hrst dubové kůry a trošku pelyňku, vařit 10min přidat hrstku soli a vlít do vany s horkou vodou.

Cibule na včelí bodnutí, rány, vyrážky, akné a slabé nehty

Potírat je čerstvou cibulovou šťávou. Zabrání vzniku infekce, otoku a posílí poraněné místo.

Cibule na záněty šlach a kloubů

Nakrájet cibuli, zabalit do gázy, upevnit na postižené místo, po dvou hodinách sejmout a natřít vhodnou mastí.

Cibule na bradavice

Na bradavici přiložit kašičku cibule naložené v cukru. Nanášet opakovaně do vymizení bradavice.

Cibule na kuří oko

Syrovou cibuli naložit na 24 hodin do octa, na noc přiložit na kuří oko, podle potřeby opakovat. Nebo na 3 dny přiložit cibuli mírně povařenou ve víně na kuří oko.

Cibule na vlasy

Cibulovou tinkturu smíchat s odvarem z dubové kůry a vtírat do vlasů.

 

Používáte cibuli k léčení? Jaký je váš tip?

 

 

Autor: Šárka Balcarová

Poruchy spánku u dětí
Nenuťte mě kouřit!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Univerzální autosedačky
Péče o dítě

Univerzální autosedačky

Jak jsme psali v předešlých článcích o autosedačkách, výběr dětské autosedačky je velmi důležitý. V žádném případě bychom neměli kupovat sedačku z bazaru, u které nevíme, zda byla ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...