Péče o dítě

Děti a vitamin D

Veronika Tůmová
02.11.2011

Vitamín D má zásadní význam při získávání vápníku a fosfátů pro správnou tvorbu kostí a činnost svalů. Je však neméně důležitý i pro náš imunitní systém. Jeho příjem je po narození a v období kojení nedostatečný, proto se novorozencům a malým dětem podává formou kapek.

U nás jsou k dostání olejové kapky Vigantol, které získáte na předpis od svého pediatra. Zdravým, donošeným dětem se podává 1 kapka denně v průběhu prvního roku života a v zimních měsících druhého roku života.

Přírodní zdroje vitamínu D

Nejdůležitějším přírodním zdrojem vitamínu D je sluneční záření, přesněji ultrafialové záření a jeho působení na naši kůži. Pobyt malých dětí na slunci je proto důležitější, než by se mohlo zdát. Pobytem na slunci se rozumí samozřejmě zdravý pohyb dětí venku, ne přímé slunění v poledních hodinách letních dnů, kdy může slunce citlivé dětské pokožce naopak velmi uškodit.

Vitamín D dále získáváme z potravin, jsou to především tučné ryby, jako je losos nebo tuňák, margarín, mléčné výrobky, tresčí játra nebo hovězí maso.

Důsledky nedostatku vitamínu D u dětí

Dlouhodobý nedostatek vitamínu D vede u dětí k onemocnění zvanému křivice (rachitis), tedy k poruše tvorby a růstu kostí. Kosti se tak tvoří převážně z nedostatečně pevné, chrupavčité hmoty a dochází k jejich deformaci. K prvním projevům patří zpomalení celkového růstu, špatný růst zubů, u kojenců také měknutí kostí v lebeční oblasti.

K problémům však může dojít i v důsledku přebytku vitamínu D v těle, kdy se vitamín ukládá v tukových tkáních nebo v játrech a může působit toxicky. Dále nepříznivě zvyšuje koncentraci vápníku v krvi a jeho ukládání v plicích, ledvinách a cévách. O správném užívání preparátů dodávajících vitamín D se vždy poraďte s lékařem.

Vitamín D v dospívajícím věku

Jak jsme se již zmínili, u nás se podává zdravým dětem 1 kapka oleje Vigantol denně od 2 týdne po narození po celý první rok života, nedonošeným dětem pak dvě kapky denně.

V podávání kapek lze pokračovat i ve druhém roce života, zejména v zimních měsících, kdy si síly slunečních paprsků můžeme užít jen výjimečně.

Američtí odborníci se však před několika lety shodli v názoru, že vitamin D by se mohl dětem podávat po celé dětství, i v období dospívání. Poukazují na to, že křivice není zdaleka jediným důsledkem nedostatku vitamínu D u dětí, ale zvyšuje i rizika dalších onemocnění a potíží, jako jsou poruchy funkce imunitního systému, výskyt rakoviny, cukrovky, artritidy nebo roztroušené sklerózy.

Autor: Veronika Tůmová

Vítězové soutěže o 7 krabic müsli
Problém s kruhy pod očima

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zelená vdova
Partnerské vztahy

Zelená vdova

19.11.2011

Zelená vdova je relativně nový pojem, který není ještě mezi lidmi známý. V dnešním článku si proto povíme, pro koho se toto označení používá, a poradíme, jak se vyhnout problémům v ...

Ječné a vlčí zrno
Ječné zrno

Ječné a vlčí zrno

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Na horním či dolním víčku se objevuje bolestivá bulka, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových žlázek víčka. Toto ucp ...