Porod

Rutina před porodem?

Pavlína Šourková
16.03.2009

Ještě před lety byly klyzma (klystýr) a holení před porodem rutinnímy postupy při příjmu rodičky do porodnice. V dnešní době se mnoho maminek zlobí a odmítají zásah do jejich přirozeného porodu. Je tedy nutné podstoupit tyto nepříjemné procedury? Mají pro rodičky nějaký přínos?

Klyzma

Klyzma je výplach střev. Aplikuje se v první době porodní. Porodní asistenka vás uloží na lůžko na bok (nohy jsou skrčené) a do konečníku zavede rektální rourku. Tou vám do střev pustí vlažnou vodu (asi 0,5 -1litr). Při aplikace se zkuste uvolnit, nestahujte svaly a zhluboka, pomalu a klidně dýchejte. Nikdo vám nebude zastírat, můžete cítit nepříjemný pocit plnosti, ale důležité je v sobě tekutinu udžet minimálně 10-15minut (aby voda mohla stolici rozpustit). Vyprázdnit se můžete najednou, ale také je možné, že půjdete během půl hodinky vícekrát. A hlavně, pokud nejste při porodu sama a stydíte se před partnerem, pošlete ho chvilku za dveře.

Klyzma má pro rodičku řadu výhod:

  1. Pomůže vyprázdnit stolicí naplněné tlusté střevo, tím uvolní cestu plodu do pánve (mechanický účinek) a mamince samotné uleví, pokud celé těhotenství trpěla zácpou.

  2. Teplota aplikované vody zvýší děložní kontrakce (nervový účinek).

  3. Zabrání nechtěnému úniku stolice při porodu, což může pro ženu představovat psychicky negativní handicap, který často zhoršuje její spolupráci a hygienicky představuje i riziko pro novorozence.

Alternativou očistného klyzmatu je přípravek Yal, který si můžete aplikovat sami. Předepíše vám ho gynekolog (stojí okolo 200,- Kč), Použití je velmi jednoduché. Lahvičku s roztokem prostřepete. Až se objeví pěna, lahvičku zavedete do konečníku až na doraz a stlačíte ji, tak aby jste ji celou vypráznili. Stejně jako u klyzmatu i zde musíte čekat mininálně 10-15minut, než se půjdete vyprázdnit. Nevýhodou Yalu je, že je dražší a chybí efekt teplého nálevu na děložní kontrakce.

Klyzma má nesporně mnoho výhod. Porodníci ji hlavně považují jako metodu, která usnadní porod. Nutná však není. Pokud žena odmítá vyprázdnění stolice před porodem, mělo by být povinností zdravotnického personálu této žádosti vyhovět. Ale zkuste si nejdřív o daném problému promluvit se sestřičkami, pořípadě s lékařem.

POZOR: Pokud rodíte do vody, klyzmatu se nevyhnete!

Holení

Dávno jsou pryč časy, kdy bylo nutné kompletní vyholení. Porodníci dnes vyžadují oholení pouze pár chloupků v oblasti hráze a konečníku (samozřejmě záleží na porodnici) a u císařského řezu v oblasti břicha a pubického oholení. Díky tomu získá lékař přehlednou a čistou tkáň. Pokud je nutné při porodu nastřihnout hráz, lépe se šije a následně se o ni lépe stará. Snižuje se i riziko vzniku infekce. A hlavně, oholit se můžete už doma, a tím odpadne nepříjemný pocit studu před sestrou.

Ale opět jako u klyzmatu, máte právo volby. Záleží na vás, jestli s holením budete souhlasit či ne.

Můj komentář

Po pravdě, když jsem se probírala různými weby pro maminky, divila jsem se, proč se tolik řeší, jestli klyzma ano či ne, stejně tak holení. Při svém porodu jsem prodělala obojí, vzpomínám na to jen matně, byla to otázka necelých 30 minut, pro mě byl důležitější porod samotný. Pravdou je, že i někteří porodníci se vyjadřují, že na klyzmatu a holení nestojí jejich praxe, a proto chápu maminky, které se rozhodnou jinak. Ale pokud je tam alepoň nějaké procento, že mi to usnadní porod, půjdu do toho znovu.

A jaké máte zkušenosti vy?

Autor: Pavlína Šourková

Pohanka – neprávem zapomenutý (vše) lék
Levandule - zdravé spaní

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...