Očkování

Sezona klíšťat se blíží

Zdravě.cz
16.03.2011

Klíšťata, která přenášejí virus klíšťové encefalitidy, se vyskytují po celé České republice a už v březnu se můžeme nakazit touto nebezpečnou nemocí. Jedinou možností prevence je očkování. Očkovat se dá celoročně, ale nejvhodnější doba pro zahájení očkování je právě nyní.

Klíšťata procházejí stadiem larvy a nymfy, než se promění v dospělého jedince. Délka vývojového cyklu se pohybuje v rozmezí jednoho až čtyř let. Aktivní klíšťata hledající hostitele se pohybují ve výšce do jednoho metru nad zemí zejména v trávě, keřích, na okraji cest, ve stržích, na březích řek a vodních ploch.

Už jako larva se mohou sáním krve nakazit virem od myší, zajíců či veverek, v nichž vir dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se. Infikovaná nymfa pak přenese nákazu nejen na větší živočichy v lese, např. srnce, lišky, ptáky, ale také na pasoucí se zvířata v okolí lesa, nejčastěji kozy a ovce (nakazit se proto můžeme i vypitím nepasterovaného mléka od nemocných koz či ovcí). Dospělé klíště pak čeká na člověka.

Dvoufázové onemocnění

Virus klíšťové encefalitidy se do našeho organismu dostane slinami klíštěte během několika minut. Nejprve vnikne do buněk v okolí místa přisátí a během krátké doby do mízních uzlin, kde se rozmnoží a putuje dále tělem. Nejvážnější následky má jeho přítomnost v mozku.

Inkubační doba klíšťové encefalitidy trvá 7 – 14 dní, někdy až měsíc. Nemoc probíhá ve dvou fázích, ale u jedné třetiny pacientů první fáze zcela chybí.

Nejprve připomíná lehkou chřipku s tradičními projevy, jako jsou bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost, bolest svalů a kloubů. Poté zpravidla následuje období jednoho až dvou týdnů bez příznaků a u některých pacientů dokonce dojde k úplnému uzdravení.

Ve druhé fázi nastupují silné bolesti hlavy provázené horečkou a třesavkou. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení, při poškození nervového systému dochází ke ztuhlosti svalů na šíji, závratím, nervové obrně, poruchám spánku a paměti. U dospělých a starších osob bývají následky onemocnění vážnější než u dětí.

Pokud virus postihne mozkové pleny, má nemoc lehčí průběh. Jestliže je napadena mozková tkáň, hrozí i trvalé následky, mezi něž patří obrna horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace a intimní oblasti zvláště u mužů a deprese. Ve výjimečných případech může dojít i k úmrtí.

Trvalá ochrana

Nakazit se můžeme při rekreačních aktivitách v přírodě - v lese, v městském parku i na horách. Nebezpečí nákazy hrozí také při odstraňování klíštěte ze srsti domácích mazlíčků.

Proočkovanost obyvatel v České republice činí pouhých 16 %. V roce 2008 u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou 631 lidí, v roce 2009 nastal 30% nárůst na 816 lidí a v roce 2010 byl zaznamenán pokles na 589 lidí, který byl způsoben především dlouhou zimou.

Správně absolvovaná prevence představuje dvojí očkování brzy po sobě, tj. v období 1 – 3 měsíců, třetí maximálně po roce od druhé dávky a následující přeočkování vždy každých 3 – 5 let. Tento způsob nás před klíšťovou encefalitidou ochrání zhruba 14 dní po podání druhé dávky a při pravidelném přeočkování už prakticky navždy.

Kdy je očkování nejúčinnější

Očkovat se můžete celoročně, není pravda, že se očkuje pouze v chladných měsících. Nejvhodnější je ale začít očkování právě teď, abyste před zahájením sezóny výskytu klíšťat byli již plně chráněni. Uprostřed léta však lze využít tzv. zrychlené očkování, kdy se druhá vakcína aplikuje již po 14 dnech.

Vakcína je na lékařský předpis ve variantě pro dospělé i pro děti. Lékaři doporučují zahájit očkování u dětí po ukončení základního očkovacího kalendáře, ale pokud s nimi jezdíte ven, kde mohou klíště chytit, je možné je očkovat již od 1 roku věku.

Očkovací látku je nutno hradit, ale většina zdravotních pojišťoven na ni poskytuje svým klientům příspěvek. Cena jedné dávky vakcíny je cca 550 Kč.

Autor: Zdravě.cz

Čistý vzduch pro váš domov
Nedoslýchavost - častý problém dnešní doby

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...

Biologická léčba a její účinky
Terapie

Biologická léčba a její účinky

04.04.2011

Biologická léčba využívá obranyschopnost organismu k boji proti záludným onemocněním, jako je rakovina a další autoimunitní choroby. V současné době jsou již známy struktury na pov ...

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...