Sport a relaxace

Chození - sportovní aktivita pro každého

Petr Zimola
01.12.2009

Starší lidé nebo lidé se srdečním onemocněním často nemohou vykonávat různé sporty. Ale přesto potřebují nějaký způsob, jak posílit své srdce a udržet se v kondici. Chození je pro nás naprosto přirozená činnost. Je až s podivem, jak trocha chůze denně navíc udělá tělu dobře.

Chůze je forma aerobní aktivity a je jednou z nejjednodušších cest, jak si zlepšit fyzickou kondici a zdraví obecně. Fyzická aktivita posílí vaše srdce, sníží riziko rakoviny, zlepší spánek, zvýší vitální kapacitu plic, snižuje krevní tlak, pomáhá zredukovat tělesný tuk a upravuje hodnoty cukru a cholesterolu v krvi.

I pár kroků navíc pomůže

Snažte se z chození udělat důležitou část svého dne. Není úplně nezbytné chodit určitý počet minut v kuse. Pomůže i to, že budete během dne více aktivní. To bohatě postačí k tomu, aby se kalorie spalovaly a vy jste si snáze udrželi svou váhu.

Maličkosti, jako je jít po schodech místo svezení se výtahem, zaparkování o něco dále či vystoupit z autobusu o pár zastávek dříve a na místo určení dojít pěšky, pomohou do dne začlenit určitou část fyzické aktivity. Buďte kreativní a přemýšlejte, co lze udělat jinak, aby se zapojilo více celé tělo. Potřebujete se krátce poradit s kolegou v práci? Nechte telefon tam kde je a zaběhněte za ním do jeho kanceláře. Potřebujete si s někým popovídat? Raději navrhněte kratší procházku než posezení uvnitř.

Pokud chcete své srdce znatelně posílit, je potřeba trocha energičtější chůze a rychlejší srdeční puls. Znamená to zvýšit rychlost, ale jen do té míry, abyste byli schopni bez problémů si povídat s druhým člověkem.

89679674.jpg

Jak se motivovat a dodržet svůj plán

  • Nejlepší způsob, jak se motivovat, je přibrat do svého snažení někoho dalšího. Domluvte se se svým známým, kolegou z práce či sousedem a společně pořádejte kratší vycházky.
  • Skvělá záminka je venčení psa. Když už jste se psem venku, není zas tak obtížné udělat procházku o něco delší.
  • V obchodě se sportovním zbožím si pořiďte pedometr. Pedometr noste po celý den. Nejdříve zjistěte kolik kroků normálně uděláte. Poté si stanovte nějaký cíl. Například, že v následujícím pracovním týdnu uděláte každý den o 2 tisíce kroků více. Své úspěchy si zaznamenávejte. Pokud to pedometr umožňuje, zapisujte si rovněž vzdálenost, efektivní čas a spálené kalorie. Stanovujte si reálné cíle. Pokaždé když nějakého cíle dosáhnete, bude vás to motivovat do dalšího snažení.
  • Snažte si udělat čas alespoň na tři třiceti minutové, rychlejší procházky týdně. Pokud je to možné, dělejte je klidně častější a delší.
  • Ze začátku volte pomalejší tempo a potom přidejte. Ke konci tempo zase zmírněte.
  • Trasy si vybírejte ve svém okolí či blízkém parku
  • Pokud je to možné, do práce jděte pěšky. To samé platí o nakupování, obědech v restauraci,...
  • Noste pohodlnou obuv a ponožky
  • Dodržujte pitný režim. Na delší vycházky je lepší si s sebou brát láhev s vodou.
  • Pokud si chcete udělat večerní procházku, udělejte jí nejpozději dvě hodiny před tím, než si jdete lehnout. Je to proto, že fyzická aktivita zvyšuje tělesnou teplotu. Aby se lépe usínalo, tělo se musí zklidnit a ochladit.

Kolik kroků za den nachodíte vy?

Autor: Petr Zimola

Amniocentéza - co prozradí a jak se provádí
Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...