Sport a relaxace

Fitball – cvičení na velkém balónu pro uvolnění i posílení

Alena Mrákotová
25.05.2010

Sedavá zaměstnání, dlouhé hodiny strávené za volantem nebo opačně dlouhé postávání na nohách jen přispívají k tomu, že se stále častěji objevuje problém s bolestmi zad, které souvisejí s nesprávným držením těla a nezpevněnými svaly. Prozradíme vám, jak jednoduše posilovat svaly třeba i při samotném sezení a podpořit tak nejen správné držení těla, ale pomoci tělu i od samotné bolesti.

Fitball je způsob cvičení, který se provádí za pomoci velkých nafukovacích míčů. Cvičení má velkou výhodu v tom, že je vhodné pro všechny generace - na míčích se může cvičit s malými dětmi, ale je vhodné i pro starší lidi, ženy s nadváhou nebo dokonce i rodičky. Na míči je možné se pohupovat, hopsat, sedět nebo i ležet.

V čem je cvičení či samotné sezení na míči prospěšné?

 • už samotné sezení na míči má jednu velkou výhodu - nedovolí vám totiž, abyste seděli shrbeně s kulatými zády - při sezení musíte totiž neustále vyrovnávat těžiště a rovný sed, čímž neustále aktivujete práci svalů, proto nedojde ke shrbení, jako když sedíte na židli, kdy svaly po chvilce ochabnou a vy se začnete kroutit, povolíte ramena a vystrčíte břicho i zadeček
 • zlepšuje svalové napětí a koordinační poruchy - při cvičení totiž procvičíte skutečně celé tělo, a to i svaly, které jsou hluboce uložené
 • posiluje svaly - nenásilná aktivace svaly posiluje, aniž byste si to uvědomovali
 • nezatěžuje kloubní aparát, čímž přispívá k odstranění bolestí kloubů a páteře
 • upravuje držení těla (vybočení zad, kulatá záda, ...)
 • podporuje tvarování postavy
 • při hopsání zvyšujete i svou kondici, ale podporujete tak i srdeční aktivitu a dýchání (je vhodné též při dýchacích onemocněních)
 • aktivita fitballu podporuje hubnutí díky zvýšení energetického výdeje
 • sezení, cvičení nebo jen pohupování na míči je prospěšné i u těhotných žen, protože způsobuje uvolnění pánve, zmírňuje bolesti zad a rodičkám tak pomáhá snášet bolest (dnes jsou míči vybaveny i porodnice)

Platí nějaké zásady při cvičení na balónu?

 • ano, aby bylo cvičení správné a efektivní, je nutné dodržovat základní podmínky
 • základem je výběr vhodné velikosti míče - je možné jej určit dle výšky postavy a nebo nejlépe po vyzkoušení, kdy  by při sedu na míči měl být úhel v kyčlích a kolenou větší než 90º a kyčle by měly být o něco výše než kolena (při výběru vám však jistě ve specializovaných prodejnách rádi poradí, abyste zvolili správnou velikost míče)
 • vždy cvičte naboso
 • ke cvičení si zvolte dostatek prostoru
 • na cvičení se soustřeďte a dodržujte správnou techniku cviků společně s dýcháním
 • jestliže máte zdravotní potíže a nejste si jisti, zda je pro vás cvičení vhodné, raději se poraďte se svým lékařem
 • u těhotných žen se doporučují pouze vybrané cviky, proto se informujte, o jaké se jedná

Jak na míči správně sedět?

Na míči seďte vzpřímeně s hlavou vytaženou vzhůru a bradou zasunutou mírně dozadu, ramena by měla být roztažena do šířky, zatáhněte bříškopánev lehce sklopte dopředu a kolena mějte od sebe na šířku ramen a chodidly se opírejte o zem celou plochou.

Ač se může zdát cvičení na balónu velmi jednoduché, věřte, že se u něj pořádně zapotíte. Jaké cviky provádět a pro koho jsou vhodné, naleznete v příručce, která je většinou součástí balení míče, nebo si jej můžete najít na internetových stránkách, kterých je dnes dostatek. Výhodou cvičení na balónu je možnost jeho pořízení domů.

 

Máte se cvičením na balónu nebo se samotným sezením na něm nějaké zkušenosti? Bylo to pro vás prospěšné?

Autor: Alena Mrákotová

Zumba - spojení tance a cvičení
Power-napping, spánek, který vás probere

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...