Terapie

Vliv světla na lidský organismus

Jitka Suchánková
23.02.2012

Že má světlo významný vliv na lidský organismus, o tom není pochyb. Světlo je jednou ze základních podmínek existence buněk.

Slunce je nezbytné pro přežití rostlin i živočichů. Ovlivňuje spoustu fyziologických procesů v kůži i v organismu. Ve spektru slunečního záření, které dopadá na zemský povrch, se vyskytují paprsky UVB, UVA a UVC. UVC záření by mělo být filtrováno ve stratosféře ozonovou vrstvou. Riziko růstu jeho obsahu se zvyšuje v přímé souvislosti se ztenčováním ozonové vrstvy.

Čím déle je kůže vystavena působení těchto paprsků, tím více roste riziko jejího poškození slunečním zářením. Poškození může být okamžité, může však být pozorováno až po mnoha letech opakovaného dlouhodobého vystavování se účinku paprsků. Jedná se pak většinou o obličej, hřbetní strany rukou, předloktí a u žen, které nosí minisukně, i dolní končetiny.

Pokud je ovšem světla málo (např. v zimě), dodáváme ho organismu uměle. Fototerapie, light therapy, fotonyx, léčba světlem, světelná terapie, léčba polarizovaným světlem, bioptronová lampa, PILER light, fototerapie biostimulační lampou nebo prostě jen biolampa.

To všechno jsou v literatuře často používané pojmy pro využití polarizovaného světla, které je nejpřirozenějším zdrojem životadárné energie, k preventivnímu i léčebnému působení na živý organismus.

Slunce jako lékař

Již staří Řekové si byli vědomi velkého významu světla pro lidské zdraví, a proto budovali lázně, využívající blahodárné účinky slunečních paprsků. Už spoustu generací se traduje velmi výstižné rčení - Kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

Vitamin D, takzvaný sluneční vitamín, který je nezbytný pro zdraví člověka, nedokážeme přijímat pouze v potravě, proto je tak důležité vstřebávat ho ze slunečního světla.

Světelná terapie

Terapie světlem je pro svoji jedinečnou schopnost přirozeně aktivovat samoléčebný potenciál lidského organismu již dnes všeobecně uznávanou léčebnou metodou. Řada odborných prací prokázala, že včasná a správná aplikace léčebného polarizovaného světla dokáže snížit celkovou spotřebu léků (které navíc působí jen krátkodobě) u mnoha akutně i chronicky nemocných pacientů, a zmírnit tak nežádoucí vedlejší účinky chemických preparátů, případně nebezpečí návyku na jejich užívání. Světelná terapie snižuje zátěž organismu a posiluje celý imunitní systém.

Laser a biolampa

Slovo laser představuje zkratku anglického termínu Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (Zesilování světla stimulovanou emisí záření). Lasery, které patří k nejvýznamnějším objevům 20. století, rozdělujeme v medicíně podle výkonu světelného paprsku na neinvazivní (biostimulační) a invazivní (chirurgické).

Mezníkem při rozšiřování světelné terapie i mimo lékařské ordinace byly výsledky řady laboratorních pokusů s biostimulačním laserovým paprskem. Ty prokázaly, že na léčebné schopnosti světla má zásadní vliv především míra jeho polarizace, která však sama o sobě nepředstavuje pro uživatele žádné zdravotní riziko.

Výsledkem byl jednodušší, levnější a přitom terapeuticky stále ještě účinný zdroj polarizovaného světla, komerčně označovaný jako biolampa.

Dodává se do kosmetických salónů a dá se používat i v domácím prostředí. Má  celobarevné spektrum světla, vydává polychromatické světlo, tj. světlo o více barvách (bez ultrafialové složky). Léčivé účinky má biolampa díky polarizaci světla přes polarizační zrcadla. Zdrojem tohoto světla je halogenová žárovka.  Využívá se hlavně v zimních měsících pro zlepšení nálady, léčbu deprese atd.

Autor: Jitka Suchánková

Značka s mnohaletou tradicí i na českém trhu
Kdy nastavit dítěti pravidelný režim

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...