HIV, AIDS

Rychlý test na HIV

Dominika Škamlová
02.12.2010

U příležitosti včerejšího Světového dne boje proti AIDS byl představen nový, zcela unikátní test na HIV.

Výhody testu, nazvaného INSTI test, jsou především v jeho rychlosti a anonymitě. Provedení testu zvládne každý sám doma pomocí jednoduchého návodu. Výsledek je známý během jedné minuty. Test by měl být již tento měsíc k dostání v lékárnách a u praktických lékařů, jeho cena se pohybuje od 450 do 500 korun.

Test na HIV má i svá negativa

Oborníci z řad sexuologů tento test velmi vítají. Mluví o převratnosti srovnatelné s objevem těhotenského testu. Domnívají se také, že díky tomuto testu může klesnout počet těch, kteří o své nemoci nevědí, a jsou proto velmi rizikoví, nebo těch, kteří se neodváží nechat se otestovat ve zdravotnickém zařízení.

Naopak ministerstvo zdravotnictví a ti, kteří se dlouhodobě věnují lidem nemocným AIDS, nadšení z tohoto testu poněkud mírní a zmiňují při tom několik rizik, která mohou nastat.

Pokud si člověk udělá test bezprostředně po rizikovém jednání, může být falešně ukolébán negativním (tzn. dobrým) výsledkem, protilátky HIV se v krvi mohou objevit až po několika týdnech. Naopak vyjde-li někomu pozitivní test, neznamená to s jistotou, že je nakažený. Měl by okamžitě vyhledat lékaře, který teprve může tento výsledek potvrdit či vyvrátit.

V případě pozitivního testu navíc panují obavy, jak tento výsledek zapůsobí na psychiku člověka.

Proti AIDS je nejlepší prevence

Pro lepší informovanost a minimalizaci rizika přenosu viru HIV je nový test rozhodně ideální prostředek. Proti nákaze virem HIV a následnému onemocnění AIDS je však jedinou obranou prevence:

  • partnerská věrnost
  • bezpečný sex (používání  kondomu)
  • použití vždy čistých jehel
  • dodržování bezpečnosti při rizikových povoláních (lékaři, policisté, záchranáři)

Letošní Den boje proti AIDS vyvrcholí dnes večer od 20 hodin slavnostním večerem v pražské Betlémské kapli nazvaným Červená stužka a my. Mezinárodní koncert je uspořádán pro Dům světla, který poskytuje zázemí nemocným AIDS a nakaženým HIV.

Autor: Dominika Škamlová

Steatóza jater
Mezinárodní den zdravotně postižených

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Jóga pro děti
Jóga

Jóga pro děti

21.12.2010

„Pojďte, děti – budeme si hrát na zvířátka.“ To je asi první věta, kterou děti uslyší na hodině jógy. Cvičení je prospěšné pro dospělé i pro děti. Rozvíjí nejen fyzickou kondici, a ...