Infekční nemoci

Meningokok - nové očkování

Zdravě.cz
16.11.2010

Bakterie Neisseria meningitidis, známá jako meningokok, představuje pro člověka často smrtelné nebezpečí. Jedná se o invazivní onemocnění, protože se bakterie po proniknutí do těla velice rychle množí a šíří krví po celém organismu. Jedinou spolehlivou metodou proti meningokoku je očkování.

Bakterie se přenáší kapénkami – kýcháním, kašláním, líbáním, pitím ze stejné nádoby. Meningokok nejčastěji útočí při kontaktu s novými lidmi v uzavřeném prostoru – dětský tábor, brigáda, škola v přírodě, sportovní soustředění, kluby nebo studentské koleje a kasárna. Meningokoková infekce může postihnout třeba zdravé mladé lidí, kteří byli vystaveni psychické a fyzické zátěži, pobytu v zakouřené místnosti, jsou oslabeni prodělanou virózou nebo onemocněním dýchacích cest. Nemoc propuká často koncem pracovního týdne, třeba po návštěvě diskotéky, kdy je organismus unavený a sliznice nosohltanu je u kuřáků nebo pasivních kuřáků narušená. Inkubační doba je od 1 do 8 dní.

Většina meningokoků závažné invazivní onemocnění nevyvolá. To vzniká, jakmile bakterie pronikne přes sliznici nosohltanu do krevního oběhu.

Meningokok můžete mít v krku

Většina lidí v určité chvíli během života nosí tuto bakterii ve svém krku nebo horních dýchacích cestách. Bezpříznakových nosičů bývá mnohem více než nemocných, odhaduje se, že v jednom okamžiku přibližně 10 – 25 % populace jsou po několik dní či týdnů nosiči bakterie. Onemocnění u nich nepropukne, naopak si organismus stihne vytvořit přirozenou imunitu. Četnost nosičství se zvyšuje s věkem a vrcholu dosahuje u dospívajících a mladých dospělých, zatímco mezi dětmi mladšími než 4 roky je nosičů málo.

Zánět mozkových blan

Meningokok může způsobit zánět mozkových blan. Příznaky se někdy mohou zaměnit s chřipkou:

  • teplota okolo 40 °C
  • bolesti hlavy
  • někdy zvracení
  • bolesti svalů a kloubů
  • zvýšená únava
  • ospalost až poruchy vědomí
  • křeče

Při zánětu mozkových blan se pacientovi podávají vysoké dávky antibiotik a kortikoidů. Na tento typ onemocnění umírá 10 % nemocných.

Meningokoková sepse

Po nákaze meningokokem ale může také během několika hodin nastat septický šok, pacient upadá do bezvědomí. Kromě náhlé vysoké horečky mu poklesne krevní tlak, zrychlí se pulz, chladnou končetiny, objevují se červené skvrnky, které mohou splývat do velkých krvavých ploch (hlavně na dolních končetinách a na břiše). Je nutný okamžitý převoz do nemocnice, prodleva i jedné hodiny může mít fatální následky. V krevním řečišti se tvoří tromby, selhávají ledviny, játra a srdce.

Při tomto onemocnění umírá až 25 % pacientů. K polovině úmrtí dochází do 24 hodin od nákazy.

Ti, kteří přežijí invazivní meningokokové onemocnění, mají ale většinou trvalé následky – hluchota, slepota, postižení srdce, selhání ledvin, amputace prstů nebo celých končetin, epileptické stavy nebo obrna obličejových svalů či jiných částí těla, může dojít k trvalému poškození mozku – lehčím či těžším formám psychomotorické retardace. Mezi lehčí patří onemocnění svalů, podkožní tkáně a zjizvení kůže.

Očkování - jediná prevence

Dlouho očekávaná vakcína, která ochrání děti a mladistvé současně před 4 typy meningokokového onemocnění, dorazila do České republiky. Můžete ji pořídit v lékárně pod názvem Menveo a nechat aplikovat od pediatra či praktického lékaře.

Celkem se vyskytuje 5 meningokových séroskupin (A, B, C, W-135 a Y), které onemocnění způsobují a které se vyskytují v různých částech světa.

Odborníci proto doporučují základní očkování dětí ve věku 3 - 6 let proti skupině C (s účinností 7 – 10 let), jež se nejvíce vyskytuje u nás a ohrožuje takto malé děti. V pubertě by měly být ještě přeočkovány novou konjugovanou 4valentní vakcínou Menveo proti skupinám A, C, W-135 a Y, která je ochrání do dospělosti, a to i v době, kdy budou cestovat po světě. Ve středním pásmu Afriky je např. výskyt skupiny A na úrovni epidemie. Zdravotní pojišťovny ji zatím nepřijaly do seznamu povinného očkování, ale patří mezi doporučená očkování.

 

Autor: Zdravě.cz

Žilní trombóza
Vítěz soutěže o parní hrnec Tefal

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Plazma zachraňuje životy
Vyšetření a léky

Plazma zachraňuje životy

14.12.2010

Darování krevní plazmy je stejně důležité jako darování krve. Na dárcích této specifické tekutiny jsou závislé tisíce nemocných lidí. Krevní plazma je totiž nezbytnou přísadou při ...