zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Přírodní koupaliště: Jak se vyvarovat nepříjemným zdravotním následkům?

Evžena Janovská
15.08.2020

Letní počasí nás láká ke koupání. Velmi oblíbená jsou přírodní koupaliště. Kromě skvělých zážitků si z nich však nezřídka odneseme nepříjemné zdravotní komplikace. Poradíme vám, jak jim předejít.

Jaká nebezpečí nám hrozí v přírodních koupalištích

Přírodní koupaliště nejsou pouze místem letních vodních radovánek. Jsou také místem, kde na nás číhá spousta nebezpečí. Největším z nich jsou úrazy, jejichž příčinou je přeceňování vlastních schopností a nedisciplinovanost. Tyto neblahé vlastnosti mohou vést i k utonutí. Dalším zdrojem zdravotních problémů je nízká kvalita vody.

V přírodních koupalištích se setkáme s různými mikroorganismy, mnohé z nich nám mohou způsobit zdravotní komplikace. V létě se pravidelně setkáváme s varováním před znečištěním vody sinicemi. Jedná se o mikroorganismy podobné řasám, které produkují jedovaté látky. Některé druhy sinic vystoupají k hladině, kde se nahromadí v podobě zelené kaše nebo drobných částeček o velikosti několika milimetrů, připomínající tvarem zelenou krupici nebo drobné jehličí. Toto seskupení sinic se nazývá vodní květ sinic.

Zdravotní potíže, které nám způsobí, záleží na citlivosti jedince, délce pobytu ve vodě i na míře znečištění. Z koupání se sinicemi si v lepším případě můžeme odnést vyrážku a další kožní problémy, zarudnutí očí, rýmu, bolest hlavy, střevní a žaludeční potíže, v tom horším problémy s játry. Sinice mohou vyvolat také záněty i alergické reakce. Nejvíce nám mohou sinice uškodit, pokud se během koupání nechtěně napijeme a spolkneme vodní květ sinic. Smrt nám sice nehrozí, vážné poškození zdraví však ano. Dětem mohou samozřejmě sinice uškodit více než dospělým.

Horké letní počasí - zvýšená zdravotní rizika

Kromě sinic se mohou v přírodním koupališti objevit řasy, většina z nich je však neškodná

Mikroskopické houby (plísně) a viry se v přírodních koupalištích vyskytují zřídka. Můžeme se však občas setkat s cerkarií. Jedná se o larvální vývojové stádium motolic, které se vyvíjejí v těle plžů. Po dozrání se v teplé vodě uvolňují a pronikají do kůže ptáků nebo do té naší. Po zavrtání se do naší kůže sice zahynou, způsobí však svědivé vyrážky (cerkariové dermatitidy). Toto onemocnění není naštěstí přenosné mezilidským kontaktem.

Spirulina: Sinice, kterou vyhledáváme a pijeme.Proč? 

Řasy nebo sinice?

Zeleně zbarvená voda nemusí znamenat přítomnost sinic. Může se jednat o řasy, které nám až na výjimky neuškodí. Jak poznat neškodné řasy od škodlivých sinic? Přítomnost sinic nám prozradí jednoduchý test. Stačí nabrat vodu do čisté PET láhve a nechat jí minimálně dvacet minut stát v klidu na slunci. Zelená usazenina na hladině v podobě krupičky nebo drobného jehličím a čistý zbytek vody prozrazuje přítomnost sinic. Je-li všechna voda v PET láhvi zelená, jedná se o řasy.

Jak předejít nepříjemným komplikacím

Dodržíme-li několik jednoduchých pravidel, můžeme si koupání v přírodním koupališti užít bez jakékoli nepříjemné komplikace. Nejprve se podívejme na vodu, do které se chystáme vstoupit. Vidíme-li na ní vodní květ sinic, vyhněme se jí. Je-li voda zeleně zbarvená, je doporučováno si udělat jednoduchý test na přítomnost sinic. Všimneme-li si sinic až během plavání, je třeba okamžitě vylézt z vody, rychle se osprchovat čistou vodou a odstranit z kůže všechny zelené částečky. Dobrý nápad není ani koupat se pod výpustí i vyčištěných odpadních vod, dešťových kanalizací.

Je doporučováno nechodit se koupat sami, nikdy nevíme, co se může přihodit. Vydáme-li se do vody s plným žaludkem nebo posilněni alkoholem, hodně riskujeme. Neměli bychom jít plavat ani v případě únavy a rozpállení. Plaváním v blízkosti plavidel a plavební dráhy, po které jezdí lodě a čluny, a také tam, kde to neznáme, riskujeme trvalé zdravotní následky vlivem úrazu či dokonce smrt.

Mýty o plavání - také jste o nich slyšeli? 

Autor: Evžena Janovská

Závislost na dítěti: Jak rozpoznat zdravou hranici lásky?
Co je to kyretáž dělohy a kdy je zapotřebí?

Další články

Světloplachost: O co se jedná a jak se léčí?
Albinismus

Světloplachost: O co se jedná a jak se léčí?

03.08.2020

Světlo slunce, zářivek nebo žárovky. Nutí vás přimhouřit oči nebo vás z něj dokonce bolí hlava? Pak možná trpíte světloplachostí, což je symptom infekcí nebo zánětů, které mohou oč ...