Proč nám kručí v břiše
Lidské tělo je úžasný stroj a čas od času musí dát najevo, že pracuje tvrdě a neúnavně, aby nás udrželo na živu. A kručení v břiše je přesně jedním z takovýchto projevů. Hlasitě, tlumeně a někdy i bez zjevného důvodu. Naše kručící břicho má najednou spoustu toho co říci. Jak a proč tyto zvuky vznikají?
Kručení v břiše může být často příčinou mnoha trapných momentů. Vypadá to snad, jako by nám v břiše začalo kručet vždy v tu nejméně vhodnou chvíli. Sedíme a debatujeme se společníky v útulném malém pokojíku a zrovna do chvíle ticha začne náš zažívací systém vyluzovat ty podivné zvuky, které nám rozhodně na vážnosti nepřidají.
Náš žaludek si rozhodně neláme hlavu s vhodným načasováním, na druhou stranu bychom mu tendence k sabotážím přisuzovali zcela neprávem. Je ale naprosto logické vysvětlení, proč náš žaludek čas od času potřebuje být slyšen.
Viník = peristaltika
Kručení, které vzniká v žaludku a tenkém střevě, lze vysvětlit bližším pohledem na fungování zažívacího systému.
Trávicí soustava je ve zjednodušeném pohledu v podstatě dlouhá trubice, začínající ústy a končící řitním otvorem. Tato trubice je spojena s různými orgány a pasážemi, které hrají důležité role v trávení potravy. Nejpodstatnější věcí, kterou je třeba objasnit, je způsob, jakým se jídlo posouvá trávicím traktem kupředu.
Tento pohyb zajišťuje peristaltika, což jsou vlastně pozvolné a rytmické vlny stěn orgánů trávicí soustavy. Tyto vlny jsou tak silné, že člověku umožňují polknout i když je hlavou dolů. Krom posouvání potravy tyto stahy pomáhají ke společnému promíchání jídla, tekutin a různých trávicích šťáv. Tím se vytvoří mazlavý mix neboli trávenina, též nazývaný chymus.
Kručení v břiše je vlastně důsledkem tohoto procesu. Společně s těmito pevnými a tekutými složkami tráveniny se pohybují i různé plyny. Jak se všechny tyto složky tlačí kolem sebe a jsou přeměňovány na menší, snáze absorbovatelné části, vznikají zde plynové bubliny, které pak vytvářejí zvuky, jež slyšíme. Kručet v břiše nám může začít kdykoliv a ne jen tehdy, když máme hlad. Pokud je ale v žaludku nebo tenkém střevě nějaké jídlo, kručení není tak hlasité.
Nabízí se zde logická otázka, proč se tyto pohyby umožňující posun potravy dějí i ve chvíli, kdy je žaludek prázdný. Příčinou toho je náš apetit. Zhruba dvě hodiny potom, co se žaludek vyprázdní (obrazně řečeno, žaludek nikdy není úplně prázdný), začne vysílat zprávu do mozku. Mozek odpoví stimulací svalstva zažívací soustavy k obnově peristaltických vln. Jednak se „zametou" předchozí zbytky a jednak nám vibrace prázdného žaludku dávají najevo, že je čas se už konečně znovu najíst.
Jak kručení vzniká, jsme si už vyjasnili, existuje však nějaký způsob, jak ho omezit? Jedním z nejlepších způsobů jak ztlumit tyto zvuky, je sníst během dne více malých porcí místo několika velkých. Zažívací systém bude tak mít méně příležitostí ke svým projevům, pokud v něm zrovna bude něco chutného.
Samozřejmě existují zdravotní problémy, jejichž příznakem může být právě nadměrné kručení v břiše, například syndrom dráždivého tračníku. V takovém případě je nutná pomoc specialisty.
Autor: Petr Zimola