Péče o tělo

Jak na pevná prsa

Magdalena Šalamounová
21.02.2012

Pevnost prsou závisí na různých fyziologických procesech, kterým se nelze v životě vyhnout. Existují různá doporučení, kterými lze ňadra pěkně vytvarovat a dodat pokožce zpět její pružnost a mladý vzhled. Velmi efektivní jsou právě jisté druhy cvičení, které těmto procesům v těle dokážou alespoň částečně zabránit, případně je zmírnit.

Příčiny ochablých prsních svalů

Pevnost prsou se ztrácí se zvyšujícím se věkem, v těhotenství, po porodu nebo po kojení, ale negativně působí také větší výkyvy v hmotnosti. Kromě těchto fyziologických procesů má negativní vliv na poprsí celkový životní styl, zvláště kouření nebo častější pobyt v zakouřeném prostředí a nesprávná životospráva.

Na velmi citlivou pokožku, která se na ňadrech nachází, působí také různé hormonální změny, špatné držení těla, nedostatek pohybu a časté opalování, nebo chemické látky, které obsahuje voda.

Rady a tipy pro pomalejší stárnutí kůže

Velice důležitá je celková hydratace celého organismu. To znamená, že by měl být dodržován pitný režim. Velmi často se také doporučuje sprchovat se teplou a následně studenou vodou, případně přikládat teplé a studené obklady na dekolt.

Obklady mohou být i s obsahem soli či citrónovou šťávou, což dodává pokožce vitamíny a minerály. Tyto úkony pomáhají pokožku lépe prokrvit a je pak více pružná.

Po sprše je dobré si celé tělo namazat tělovým mlékem, nebo mlékem určeným speciálně na dekolt a přistoupit také k masáži ňader. Masáž je lépe provádět těsně před sprchováním a to nejlépe každý den. Použít můžete žínku, nebo tělový kartáč, kterým masírujete ňadra směrem zezdola nahoru. Pro zefektivnění masáže můžete také použít kostky ledu. Pokud chcete odstranit odumřelé buňky, pak stačí tento úkon provádět jednou za měsíc.

Na prsní masáž si můžete zajít také do masážních salónů. Tyto speciální masáže od odborníků trvají zhruba 90 minut a prý dokážou zvětšit prsa až o 2 cm a pokožku velmi výrazně zpevní.

Kromě masáží a zdravého životního stylu je samozřejmě nejefektivnější cvičení. Sportem, který je pro posílení prsních svalů velice účinný, je např. plavání. Plavání posiluje nejen prsní svaly, ale také svaly zádové. Kromě plavání je v podstatě výhodný jakýkoli sport, kde více namáháte horní část těla – tenis, volejbal, basketbal, házená a další.

Cviky na zpevnění prsou

  • Dámské kliky (10 – 20 třikrát denně)
  • Rozpažování rukou se závažím
  • Spojení rukou za zády
  • Cvičení s gumou za zády
  • Dlaně proti sobě (ruce se spojí ve výši hrudníku a tlačí se k sobě)
  • Posilování s lahví s vodou

Pokud nemáte dostatek vůle na domácí cvičení, můžete zajít do posilovny, kde budete moci cvičit na strojích, které jsou k tomu účelu určeny.

Prsa jsou však z velké části tvořena tukovou tkání. Může se tedy stát, že posílíte prsní svaly, ale pod vrstvou tuku, takže se nebude konat tak velký efekt. Pokud tedy držíte dietu, dbejte na to, aby se kila shazovala velmi postupně, protože při větší rychlosti mohou prsa ochabnout. Jezte také více bílkovin a vitamíny, zvláště vitamín C.

Autor: Magdalena Šalamounová

Koenzym Q10
Značka s mnohaletou tradicí i na českém trhu

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...