zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Klouby a chlad – vliv zimy na hybnost kloubů a proč jim teplo prospívá?

Veronika Tůmová
04.12.2023

Pokud máte s klouby potíže, zřejmě vás bolí v každém ročním období. Ale protože se právě ochladilo, možná jste už také zjistili, že na podzim a v zimě se bolesti výrazně zvýší. Klouby mohou na chladné podzimní počasí reagovat velmi nepříjemně, zvlášť u starších lidí, kdy jsou již opotřebené věkem. Některé výzkumy ukazují, že klouby fungují jako určitý barometr našeho těla, tedy vykazují určité projevy vlivem počasí a při změnách tlaku.

Většinu lidí, kteří se s nástupem sychravých podzimních dnů s kloubními problémy potýká, proto zajímá, jak takovým potížím předcházet nebo jak klouby na chladné dny připravit. Zejména pak osoby s osteoartrózou, revmatem a artrózou. Bolest kloubů se však projevuje i u mladších lidí a příčinou bývá často kombinace špatné výživy, nedostatek pohybu či nachlazení. Stále mladší lidé se však už potýkají také právě s takovými onemocněními, jako je artróza.

Proč a jak působí změny počasí na klouby?

Změna tlaku vzduchu pravděpodobně způsobuje změnu prokrvení v okolí kloubu a kloubní struktury, především vazy, šlachy a chrupavky, které se pod tímto vlivem začínají rozpínat. Kvůli tomu pak může vznikat změna tlaku uvnitř kloubu, otoky a záněty, které tak tlačí na citlivé kloubní receptory. Následkem toho kloub začíná tuhnout a snižuje se schopnost jeho hybnosti. Vše pak navíc zhoršuje nedostatek slunečního záření v tomto období a méně pestrá strava.

Jak na podzim a v zimě pečovat o klouby aneb proč je držet v teple

Zejména v období podzimu a zimy, ale i brzy na jaře bychom měli o klouby pečovat a nevystavovat je prochladnutí, tedy chránit je například i před průvanem. Zcela zásadní je udržet klouby v teple. Je to důležité stejně jako prohřát se před cvičením. Pokud příliš přetěžujeme neprohřáté klouby, dochází pomalu k jejich poškození, a nakonec se začnou ozývat bolesti.

Pohyb venku bez prochladnutí

Pokud se rozhodnete dopřát si nějaký ten pohyb na čerstvém vzduchu, nezapomeňte se obléct přiměřeně k počasí. Vždy bychom měli mít nohy v teple a oblečení vrstvit. Oblečení by mělo odvádět pot a být dostatečně prodyšné. Čas na cvičení si určitě najděte i doma.

Udržujte v teple i záda a pozor na infrasauny

Je důležité, abychom nezapomínali ani na páteř. Záda dovedou také velmi potrápit a udržovat je v teple se vyplatí. Právě regenerace artrózy páteře je totiž dost složitá. Mezi obratli jsou destičky, které také mohou zdegenerovat. Ty buď zeslábnou, nebo se mohou nenávratně vychýlit a utlačují tak nervové kořeny, které z páteře odcházejí a tlačí na míchu. Pak už je většinou na řadě operace. Teplo je sice hlavním pomocníkem ve snaze o prevenci, ale měli bychom k němu přistupovat s rozumem. Opatrně například s používáním infrasauny. Artrózou totiž často trpí starší lidé, kteří mají i jiné zdravotní problémy a sauny obecně nemusí dobře snášet. Používání infrasauny je proto zcela individuální, podle toho, jakými zdravotními problémy člověk trpí.

Revma na podzim a v zimě – jak se vyhnout zhoršení stavu?

Pro pacienty s revmatoidní artritidou mohou být podzimní a zimní měsíce velmi nepříjemné, protože zhoršují jejich problémy. Většinou za to může nejen chlad, ale právě znatelný nedostatek pohybu. Všude jezdíme autem, méně chodíme ven a nepracujeme například ani na zahrádce. Přitom náš příjem je o poznání vyšší než náš výdej, a tak přibýváme na váze, což dělá problémy především lidem s problémy pohybového aparátu, například právě s revmatoidní artritidou. Je proto dobré se zaměřit na udržení si určité fyzické kondice i během podzimu a zimy, na jaře pak můžete být mile překvapeni svým lepším zdravotním stavem, kondicí i vnitřním rozpoložením.

Zdroje: revmaticke-nemoci.cz, BLOG Ostefit

Autor: Veronika Tůmová

Cejlonská skořice je unikátní vůní i použitím, má však také svá rizika
Covid se vrací – příznaky, opatření, nové vakcíny

Další články

Světový týden antibiotik: Boj proti neviditelné hrozbě
Nemoci a léčba

Světový týden antibiotik: Boj proti neviditelné hrozbě

15.11.2023

Týden okolo 18. listopadu věnován osvětě o antibiotikách a problému antibiotické rezistence. Tento týden nám připomíná, jak důležitá jsou antibiotika pro lidské zdraví a proč je ta ...