zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Covid se vrací – příznaky, opatření, nové vakcíny

Veronika Tůmová
07.12.2023

Máme tu období respiračních onemocnění, a mezi nimi i covid-19, jehož nárůst byl zaznamenaný už koncem léta. Co se týká opatření, dodržuje se zkrátka to, co byste jinak dodržovali při běžné chřipce. Nařízené karantény a izolace jsou už zřejmě jednou provždy minulostí, jejich obnovení se neplánuje. V podzimních a zimních měsících však počty nakažených pochopitelně rostou.

Současná varianta koronaviru se řadí mezi typy s mírnějšími příznaky, přesto může být stále nebezpečnou komplikací zvláště u seniorů, chronicky nemocných osob nebo u lidí s oslabenou imunitou. Připomeňme si příznaky onemocnění covid-19, jaká jsou současná opatření a co dělat při pozitivním výsledku testu?

Hlavní příznaky onemocnění covid-19 

  • kašel
  • rýma
  • bolest v krku
  • bolest hlavy, zad, svalů nebo kloubů
  • obtíže s dýcháním
  • ztráta čichu a chuti
  • únava
  • střevní problémy, průjem
  • u dětí se někdy objevují zarudlé a napuchlé (covidové) prsty

Snížení okysličení krve

Jak známo, někdo nemusí ani žádné příznaky pociťovat, ale přesto může být infekční. Méně známým ukazatelem nemoci mohou být také nezvykle nižší hodnoty na oxymetru, tedy snížení okysličení krve. U zdravého člověka by měla být saturace kyslíkem 95 až 99 %.

Jak postupovat, když máte pozitivní test na covid-19?

Po zjištění pozitivního testu na covid-19 již nemusíte povinně do karantény, ale svůj režim přizpůsobte svému zdravotnímu stavu. Izolace může být nařízena jen v případech nezbytně nutných pro zajištění ochrany veřejného zdraví. Týká se to tedy především lidí pracujících ve zdravotnictví nebo v sociálních službách, kteří jsou s dalšími lidmi v přímém kontaktu. Nemoc nemusíte ani hlásit zaměstnavateli a ani pro další členy vaší domácnosti neplatí žádná omezení. Je ale vhodné dodržovat určitá pravidla a být ohleduplní:

  • Zůstaňte doma a dočasně odvolejte návštěvy, omezte kontakty hlavně se zranitelnými skupinami, jako jsou senioři a lidé s oslabenou imunitou
  • Často si myjte ruce mýdlem, v případě potřeby používejte antibakteriální gely
  • Při kašlání a kýchání si zakryjte nos a ústa loktem nebo kapesníkem
  • V přítomnosti lidí ze zranitelných skupin používejte raději roušku

Očkování proti covidu-19 a nové vakcíny

Ministerstvo zdravotnictví upozornilo na důležitost očkování proti covidu-19 a chřipce pro osoby s vyšším rizikem těžkého průběhu onemocnění. To jsou především senioři, chronicky nemocní lidé nebo lidé s oslabenou imunitou. K dispozici jsou v současné době různé typy vakcín, včetně nové, monovalentní vakcíny. Podle odborníků není v současné situaci důvod pro očkování původními typy vakcín, proto je vhodné se před očkováním informovat, jaké vakcíny má váš lékař nyní k dispozici. Hodně diskutovaná současná varianta Pirola není dle odborníků převládající variantou, podle všeho jde o subvariantu omikronu a současná vakcína účinkuje právě i proti této variantě koronaviru.

Zdroj: www.e15.cz

irozhlas.cz (pediatr a člen výboru České vakcinologické společnosti MUDr. Daniel Dražan)

Autor: Veronika Tůmová

Klouby a chlad – vliv zimy na hybnost kloubů a proč jim teplo prospívá?
Stávka lékařů, omezení zdravotní péče a situace v nemocnicích

Další články