Šikana

Co je to kyberšikana?

Veronika Tůmová
20.09.2012

Šikana a veškeré její projevy a formy jsou stále závažným společenským problémem, přestože s nimi školy a další instituce bojují už tak dlouho. Typy šikany a vynalézavost těch, kteří šikanují své oběti, se samozřejmě časem mění, a bohužel, zdokonalují.

V době závislé na počítačových technologiích se setkáváme s pojmem “kyberšikana“ – tedy počítačová nebo také kybernetická šikana.

Prostředky kyberšikany

Kyberšikana využívá k obtěžování či vydírání své oběti veškerých elektronických prostředků, jako jsou mobilní telefon, pager, emaily, internetové blogy apod. Ve srovnání s tradičními projevy a způsoby šikany, kyberšikana má řadu "výhod".

Šikanování probíhá inkognito, v tzv. anonymním kyberprostoru, kdy oběť nemusí mít a obvykle také nemá tušení, kdo za jejím terorizováním stojí a proč. Může jít o osobu z druhého konce světa, fyzicky slabou a neschopnou jiného druhu napadání než právě formou kyberšikany, stejně jako může jít o nejlepšího přítele, spolužáka apod.

Inteligentní původce kyberšikany může být téměř nepolapitelný, a to i proto, že oběť se ze studu a ponížení nikomu nesvěří, natož aby věc ohlásila, stejně jako v případech klasické šikany.

Kyberšikana mezi teenagery

Odhalení původce kyberšikany bývá obvykle dílem náhody nebo jeho zvýšené neopatrnosti. Kyberšikanu je navíc velmi těžké skutečně prokázat.

Jedním z nepřehlédnutelných problémů je i fakt, že mladí lidé a dokonce i děti dnes přicházejí do styku s počítačovou technologií velmi brzy a jejich znalosti a dovednosti často znatelně přesahují znalosti rodičů. Ti tak nemají možnost skutečné kontroly a jejich děti si s počítačem dělají, co chtějí. Své chování přitom často berou jako neškodnou hru a jeho důsledky si neuvědomují. O tom svědčí i mnohé, známé případy teenagerů – obětí kyberšikany, kteří neunesli svůj problém a skončili tragicky.

Projevy kyberšikany

Obvykle jde o zasílání obtěžujících nebo urážlivých smsek nebo emailů, dále zasílání útočných, extrémně vulgárních a jinak ponižujících komentářů na webové stránky nebo osobní blogy oběti, apod.

Velmi nebezpečnou formou se stává kyberšikana ve spojení s klasickou šikanou, např. fyzické týrání oběti nahrávané na mobilní telefon a poté zveřejněné na internetu. Takové případy, nejsou-li odhaleny včas, často končí i tím nejhorším způsobem, kdy si zoufalá oběť sáhne na život.

Prevence kyberšikany

Existuje způsob, jak se obrnit proti projevům úmyslné kyberšikany? Odborníci radí: nedopusťte, aby se z vás stala oběť, a držte se několika zásad:

  • zachovejte chladnou hlavu a nepropadejte panice ani studu, neuzavírejte se do sebe a nebojte se svěřit blízké osobě
  • na jakkoliv urážlivé projevy nereagujte, ale uložte je v případě potřeby prokázání kyberšikany
  • v případě pokračujících nebo stupňujících se útoků informujte rodiče, školu, policii...
  • využijte linku bezpečí

Do preventivního programu proti kyberšikaně mezi dětmi a mládeží by se měli aktivně zapojit i rodiče. Snažit se nenásilnou formou o těchto věcech s dětmi mluvit, popř. nepodporovat zájem dítěte soustředící se výlučně na sezení u počítače a internetu.

Kyberšikana je celosvětový problém a řada zemí již přešla k některým bezpečnostním opatřením, jako je např. zákaz používání mobilů na půdě školy nebo blokování přístupu k internetu.

V Americe je kyberšikana od roku 2006 považována za federální zločin. Základem by však měla být spolupráce škol a rodičů, informovanost a komunikace s dětmi. Podle možných následků je jasné, že kyberšikanu je nutné zarazit hned na počátku a rozhodně ji nepodceňovat.

Autor: Veronika Tůmová

Jak vylepšit kohoutkovou vodu
Plavání s miminkem - kdy a jak začít?

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Okultismus
Alternativní medicína

Okultismus

29.09.2012

Slovo “okultismus“ pochází z latiny a znamená to, co je skryto, nebo utajeno. Je to nauka, či jinak řečeno duchovní věda, spojená se zvláštními schopnostmi a nadsmyslovými jevy, kt ...

Bělení zubů
Zuby

Bělení zubů

18.09.2012

Bezchybné a zářivě bílé úsměvy z titulních stránek magazínů mnohdy zapříčiní, že krásné a bílé zuby jsou snem mnohých z nás. V současné době, kdy se profesionálním bělením zubů zab ...

Nachlazení nám již plány nezkazí
Nachlazení

Nachlazení nám již plány nezkazí

Nachlazení patří mezi nejběžnější onemocnění, kterými si několikrát za život projde každý z nás.

Jak poznat otravu metylalkoholem?
Alkohol

Jak poznat otravu metylalkoholem?

13.09.2012

K aktuální situaci otrav metylalkoholem v České republice přinášíme vyjádření odborníka MUDr. Petra Popova, který předsedá Společnosti pro návykové nemocii. Podívejte se, jak se vy ...