zdroj: Unsplash.com
Komerční prezentace
Rodiče a děti

Je vaše dítě umělec? Máme 5 tipů na kreativní hračky, které rozvíjí talent

Zdravě.cz
12.12.2023

Dětských hraček je spousta, ovšem ne všechny mohou nabídnout dostatečný prostor pro kreativitu a projev uměleckého ducha dítěte. Proto přicházíme s několika tipy na ty, které vaší ratolesti pomohou objevit skrytý talent.

Úsměv, prosím!

Moderní technologie v dětských ručkách vůbec nejsou k zahození, naopak! Jen je potřeba nastavit mantinely a kontrolovat dobu, kterou u nich stráví. Rodiče sice s oblibou říkají, že telefon není hračka, nicméně i na něm se dá věnovat aktivitám, které probudí kreativitu. Kromě hudebních aplikací nebo těch pro kreslení můžete dítěti zapnout fotoaparát a nechat ho, aby zachytil svět ze své perspektivy. Z pořízených fotografií pak můžete společně vytvářet nápadité koláže nebo fotopříběhy.

Á tři, á čtyři

Možná ve vaší ratolesti dřímá skrytý hudebník. Zkuste dítě již od útlého věku vést k hudbě, písničkami nebo rovnou nástroji. Začít můžete s dřívky či xylofonem, případně dalšími dětskými hudebními nástroji. Zapsání do kroužku zpěvu nebo hraní také přispěje k rozvoji hudebního nadání. Počítat ovšem musíte s tím, že se doma stanete věrnými posluchači – bohužel často i proti vlastní vůli.

Co si to dítě nevymyslí…

No a proč by ne. Bohatá fantazie je nejlepší výbavou budoucího spisovatele nebo jiného kreativce, který pracuje s příběhy. K rozvoji takové schopnosti se výborně hodí například Story Cubes, kostky s obrázky, podle nichž se následně skládá příběh. Skvělé je také loutkové divadlo a samozřejmě knížky.

Frida nebo Picasso?

Aby se dítě kreativně vyřádilo, stačí mu obyčejná tužka a kus papíru. Proč ale nepodnítit uměleckého ducha o něco víc? Sáhněte po dalších výtvarných potřebách, například barevných čtvrtkách nebo různých malířských pomůckách. Zajímavé může být i vybarvování podle čísel či kreslení podle předlohy.

Architekt, sochař i strůjce robotů

U výtvarného umění ještě chvíli zůstaneme, respektive u hraček, které mají vliv na zručnost. Pokud si váš potomek oblíbí stavebnice nebo modelování, je to nejlepší cesta k tomu, aby se z něj v budoucnu stal například architekt nebo technik. Šanci byste měli dát i plastelíně, u starších dětí případně také keramické hlíně.

Hračky samozřejmě primárně slouží k tomu, aby se dítě bavilo a objevovalo svět kolem sebe. Není však na škodu uvědomit si, že i zdánlivě triviální věc může mít prospěšný vliv na jeho budoucnost. Proto je dobré vnímat, u kterých aktivit vaše ratolest projeví největší nadání, abyste jí ho mohli pomoci postupně rozvíjet.

Kateřina Houšková
Copywriter

Psaní se věnuje od roku 2017, kdy začínala v redakci online magazínu. Přes něj se v roce 2019 dostala ke copywritingu, u nějž už zůstala. Na přání klienta s pečlivostí zhotoví srozumitelné texty, které osloví. Některé z nich naleznete také na produktvdetailu.cz.

Autor: Zdravě.cz

Stávka lékařů, omezení zdravotní péče a situace v nemocnicích
Předvánoční psychohygiena: zastavte se, zamyslete se a nepodléhejte marketingu

Další články