zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Stávka lékařů, omezení zdravotní péče a situace v nemocnicích

Veronika Tůmová
10.12.2023

Nemocnice mají od začátku tohoto měsíce kvůli nedostatku lékařů v různé míře omezovat svůj provoz. Přes šest tisíc nemocničních lékařů totiž přestane pracovat přesčasy. Stalo se tak po neúspěšném jednání jejich zástupců s ministerstvem zdravotnictví, kde požadovali změnu odměňování a omezení přesčasové práce.

Ve velkých nemocnicích tak bude omezen počet lůžek, bude omezen provoz ambulancí a delší čekací doby očekávají na akutních příjmových ambulancích. V některých regionálních nemocnicích budou uzavřena dokonce celá oddělení, například urologie, ORL a chirurgie. V různé míře bude omezena také plánovaná péče, kromě onkologických operací, a to někde i o více než osmdesát procent.

Omezení provozu by se nemělo dotknout akutní péče

Lékaři už dříve varovali, že od 1. prosince, kdy protest zdravotníků začne, dojde k omezení péče o pacienty. V praxi to bude znamenat, že bude ve službě méně lékařů, zejména ve večerních a nočních hodinách. Velké problémy mohou mít podle lékařské komory například anesteziologicko-resuscitační oddělení, protože lékaři z těchto oddělení jsou potřeba i pro další operace. Například v Nemocnici Jihlava bude podle nich v provozu jen pět ze současných devíti anesteziologických týmů, v Mostě bude zase o tři sály méně, než je běžné, a tak zde bude zajištěn jen akutní provoz. V Praze bude podle nich omezený provoz dětských oddělení v Krči, na Bulovce i ve Všeobecné fakultní nemocnici, plně by měla zůstat v provozu jen v Motole. 

Situace v nemocnicích – odkládání a rušení operačních výkonů?

Situace bude pro většinu pacientů spíše diskomfortní než nebezpečná, jak uvedl viceprezident komory Jan Přáda, který od začátku stojí za požadavkem na omezení přesčasů lékařů při zachování výše jejich odměn. Podle něj mají nemocnice bohatou zkušenost z epidemie covidu-19, jak zajistit zdravotní péči v době omezeného počtu personálu. V případě nutnosti vyššího nasazení, například při hromadných neštěstí, by nemocnice i nyní aktivovali tzv. traumaplán a povolali personál z domova. Některé nemocnice už podle něj zrušily nebo odložily desítky až stovky výkonů plánovaných na prosinec. Zdravotnický personál bude místo toho vypomáhat na nemocničních pohotovostech, kam přichází například lidé s vážnými úrazy nebo s infarktem.

Radost z dohody byla zřejmě předčasná

Problémy pacientů s ošetřením ve velkých nemocnicích se zdály být na chvíli zažehnány díky nedávné dohodě premiéra se zástupci mladých lékařů, kteří dali výpověď z přesčasové práce. Bylo jim slíbeno navýšení mezd. Už teď se však dohoda začíná drolit a nevypadá to, že by požadavky lékařů mohly být skutečně naplněny. Slibovaná částka, jak se někteří od té doby vyjádřili, nejspíš stačit nebude a průběh tiskové konference slibující dohodu čelí nyní ostré kritice. Stávka lékařů tak zatím pokračuje a nezbývá než doufat v brzkou dohodu, která přinese užitek všem, zejména pak pacientům.

Zdroj: archiv.hn.czirozhlas.cz

Autor: Veronika Tůmová

Covid se vrací – příznaky, opatření, nové vakcíny
Je vaše dítě umělec? Máme 5 tipů na kreativní hračky, které rozvíjí talent

Další články