Vyšetření a léky

Antihistaminika - Seriál o nemocích a lécích 5.díl

Petr Zimola
08.04.2009

Antihistaminika se používají k k ulevení od příznaků celé škály alergických stavů jako je senná rýma, otoky, kopřivky atd. Fungují tak že blokují působení látky zvané histamin, který produkují některé tipy buněk našeho těla.

Co je to histamin?

Histamin je látka patřící mezi tzv. biogenní aminy. V lidském těle je běžně přítomen v určitých typech buněk imunitního systému (bazofily a žírné buňky).

V těle působí na hladké svalstvo, způsobuje intensivní kontrakce dělohy a v centrální nervové soustavě působí jako neuromodulátor. Dále je uvolňován ze speciálních buněk v žaludeční sliznici a působí jako nejsilnější stimul k sekreci kyseliny solné.

Při nadměrném uvolnění během alergických reakcí, dráždí okolní buňky a způsobuje tak otoky, kopřivku, svědění a jiné nepříjemné alergické projevy. Antihistaminiky pak rozumíme léky, které blokují jeho působení na specifických receptorech těchto buněk.

Kdy se antihistaminika využívají?

Kromě prevence a ulevě při alergických potíží, lze antihistaminika využít jako zklidňující prostředek. Protože se histamin také účastní mechanismů vedoucích ke zvracení, lze ho využít například při prevenci mořské nemoci.

Antihistaminika se často užívají v kombinované směsi s jinými léky. Proto je lze najít v některých lecích proti bolesti, v lokálních anesteticích aj.

Jaké jsou nežádoucí účinky?

Vedlejší účinky antihistaminik u dospělých nebývají časté nebo nikterak vážné a většinou v průběhu terapie vymizí.

Nejčastěji antihistaminika způsobují zklidnění a ospalost, což může mít negativní vliv například při řízení motorových vozidel! Dále se může vyskytnout:

 • Bolesti hlavy
 • Závratě, zvracení
 • Sucho vústech
 • Zácpa nebo průjem
 • Poruchy močení
 • Nízký tlak

Mohou antihistaminika způsobit problém při současném užívání jiných léků?

Antihistaminika můžou působit v interakci s jinými léky a zvýšit či snížit tak jejich účinky nebo zvýšit riziko vedlejších účinků.

Před užíváním antihistaminik se poraďte s lékařem pokud užíváte:

 • Prášky na spaní nebo sedativa
 • Léky na uvolnění svalů
 • Léky proti vysokému krevnímu tlaku

Kdy by se antihistaminika užívat neměla?

Před užíváním antihistaminik si promluvte s lékařem pokud trpíte:

 • Zeleným zákalem
 • Problémy s močením (zvětšená prostata, atd.)
 • Onemocnění štítné žlázy
 • Srdeční onemocnění
 • Vysoký krevní tlak

Před užíváním antihistaminik je také nutné informovat lékaře o tom, zda jste neprodělali nějaké onemocnění ledvin nebo jater.

Pečlivě čtěte příbalový leták, v případě nejasností se obraťte na svého lékaře nebo lékárníka!

Užíváte antihistaminika pravidelně? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Autor: Petr Zimola

Sourozenecká konstelace utváří vaši osobnost
Vše o kojení - 1.díl

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Jak přestat kouřit
Kouření

Jak přestat kouřit

15.04.2009

Kuřáci jistě zcela přesně ví, o čem je řeč, pokud někde zaslechnou, že závislost na kouření je velmi obtížně přemožitelný návyk. Pokud uvažujete o zanechání kouření, mohou vám pomo ...