zdroj: Depositphotos
Komerční prezentace
Hubnutí, dieta a zdravá strava

BMI neboli Body Mass Index. Vhodný nástroj, nebo zavádějící hodnota?

Zdravě.cz
07.10.2021

Stačí zadat svou váhu a výšku a díky BMI kalkulačce se rychle dozvíte index tělesné hmotnosti. Jak je tato hodnota přesná a u kterých skupin lidí může přinášet dokonce zavádějící hodnoty? Pojďme si tuto metriku představit blíže.

Co je to antropometrie?
Antropometrie je systém měření a pozorování lidského těla a jeho částí. Popisuje lidské tělo na základě jeho parametrů, zahrnuje systematické měření fyzikálních vlastností lidského těla, především rozměrových deskriptorů velikosti a tvaru těla. Hraje důležitou roli v průmyslovém designu, architektuře, optimalizaci produktů. Pravidelnou aktualizaci antropometrických dat vyžaduje sledování životního stylu a stavu výživy, kde hodnotíme i změny tělesných rozměrů.

Co je to BMI a jak se počítá?
Mezi jeden z ukazatelů patří bezpochyby i BMI – body mass index. Jednoduchý údaj, který na jednu stranu usnadňuje interpretaci informací o proporcích těla, na stranu druhou může být docela zavádějící. Proč je tomu tak a proč, pokud je údaj takto nepřesný, se stále užívá?

Odpověď je jednoduchá – jedná se o velmi jednoduše stanovitelnou hodnotu. Vzorec, který používají i BMI kalkulačky je následující:

BMI = tělesná váha (kg) / tělesná výška na druhou (m)

Jaké je reálné využití hodnoty BMI?
BMI se hodí pro obecné stanovení na úrovni obyvatelstva. Nemusí vždy fungovat na jedince. Existují dva případy, kdy BMI nefunguje a vyhodnocení podle BMI je chybné:

     a)     Sportovci
U sportovců se většinou setkáváme s vyšší hodnotou FFM (fat free mass). Mají tedy více svaloviny. Svalovina přispívá k vyšší hmotnosti. A hmotnost v kombinaci s výškou je jediným parametrem pro výpočet. Proto se u sportovců setkáváme s vyšším BMI (více než 25) a pokud bychom hodnotili pouze podle BMI, výsledkem by byla nadváha.

     b)    Méně aktivní lidé

U nesportující populace může nastat situace, kdy mají v pořádku BMI, ale složením těla bychom je mohli charakterizovat jako lidi s nadváhou, až obezitou. Důvodem je fakt, že organismus nesportujících může mít málo FFM a naopak vysokou hodnotu FM (fat mass – tuková tkáň).

Proto je pro individuální posouzení jedince nutné znát jeho PBF (procento tělesného tuku). BMI nevyjadřuje skutečné složení těla tak, jak jej umí vyhodnotit jiné metody. Nerozlišuje mezi FM a FFM, ale i přes svoje nedostatky a nízkou citlivost zatím zůstává nástrojem pro určení diagnózy obezity.

Jednotný konsenzus v určení diagnózy obezity podle procentuálního zastoupení tukové tkáně v organismu zatím chybí, obecně lze říci, že odborníci vidí tuto hodnotu kolem 25 % u mužů a 30–35 % u žen.

Porovnání veličin BMI, PBF a ABSI
BMI je jednoduchým, snadno použitelným nástrojem pro stanovení stavu obyvatelstva nebo větších skupin lidí. Pro posouzení stavu konkrétního jedince není přesným nástrojem, jedná se o orientační hodnotu. Vhodnějšími veličinami je PBF, případně ABSI, které lépe posuzují stav organismu (PBF asi nejlépe). 

I když stále neexistuje jednotný konsenzus v určení diagnózy obezity podle procentuálního zastoupení tukové tkáně v organismu, obecně lze říci, že odborníci vidí tuto hodnotu kolem 25 % a více u mužů a 30–35 % a více u žen.

Nadváha a obezita ve světě
Celosvětově asi 3 miliardy lidí trpí nadváhou (BMI = 25 až 29,9 kg / m2) nebo trpí obezitou (BMI > 30 kg / m2). Obezita je komplexní onemocnění související s mnoha faktory, včetně biologických, psychologických, environmentálních a společenských aspektů, které všechny mohou přispívat k riziku obezity u člověka. Obezita je spojena s vyšším rizikem ischemické choroby srdeční a úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a přispívá k mnoha kardiovaskulárním rizikovým faktorům a dalším zdravotním stavům, včetně dyslipidemie (vysoký cholesterol), cukrovky typu 2, vysokého krevního tlaku a poruch spánku.

 

Autor: Ing. Lukáš Vrána (školitel a výživový poradce The 1:1 Diet)

Galerie

Autor: Zdravě.cz

Jak překonat tréninkovou krizi?
Brzlík: Jaká je jeho funkce v lidském těle?

Další články

Zbavte se plísní ve sprchovém koutě jednou pro vždy!
Nemoci a léčba

Zbavte se plísní ve sprchovém koutě jednou pro vždy!

23.09.2021

Plíseň je nevítaným hostem v každé koupelně a její odstranění může být mnohdy opravdu náročným úkolem. Pro různé mikroorganismy je především sprchový kout učiněným rájem. Ve vlhkém ...