zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Hypermangan a jeho využití

Veronika Tůmová
04.05.2018

Hypermangan (manganistan draselný) je černofialová krystalická sůl, která je velmi dobře rozpustná ve vodě. Jejím rozpuštěním vzniká růžovofialový až tmavofialový roztok, síla zabarvení roztoku závisí na koncentraci. V lékařství se využívá pro své oxidační vlastnosti jako antiseptikum.

Hypermangan velmi dobře vysušuje a hlavně dezinfikuje. Při jeho použití je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť silně barví a může zanechat těžce odstranitelné skvrny na pokožce i na oblečení. Hypermangan je jedovatý, je určen k dezinfekci formou slabého vodního roztoku. Neužívá se vnitřně.

Hypermangan při mykózách a v těhotenství

Hypermangan účinně ničí plísňové infekce, může pomoci při gynekologických mykózách, a to i u těch, které si vyskytnou právě v těhotenství. Mykóza se projevuje svěděním nebo pálením v intimní oblasti, kdy dochází k zarudnutí kůže a sliznic, což vyvolává pocit pálení genitálií. Tyto příznaky můžeme použitím hypermanganu zmírnit až odstranit. Vždy je však třeba dbát pokynů lékaře a připravovat skutečně jen hodně zředěný, barvou pak slabě růžový roztok, který pak použijeme pro sedací koupele.

Hypermanganové koupele

Hypermangan musí být používán ve velmi zředěné formě, aby se předešlo popáleninám. K těm může u citlivých lidí dojít i vlivem hodně zředěných roztoků, krystaly manganistanu jsou žíravé a mohou snadno popálit kůži. Pokud se po použití objeví zarudnutí nebo přetrvávající podráždění, obraťte se na svého lékaře. Při přípravě roztoků je nutné, aby došlo k úplnému rozpuštění krystalů nebo tablet ve vodě. Hypermangan se používá i k potírání plísní na nohou, jak už zmíněno výše, musí se s ním však zacházet opatrně. Kvůli silným barvícím schopnostem se nedoporučuje používat jej dlouhodobě.

Plísně na nohou po návštěvách bazénů

Hypermangan a jeho další využití

Manganistan draselný je oxidační prostředek, který se však používá nejen k dezinfekčním účelům, ale má svůj význam také při výrobě deodorantů a parfémovaných přípravků, které mají stahující vlastnosti. Ve svém surovém stavu je manganistan draselný zcela bez zápachu. Jedná se o tmavě fialové krystaly či zrnitý šedočerný prášek. Krystaly a tablety manganistanu draselného jsou běžně k dostání v lékárnách.

Pokud to s dávkou hypermanganu přecejen přeženete, nebo si potřísníte oděv, skvrny na kůži obvykle zmizí do dvou dnů, z oblečení jej pak nejlépe dostanete octem.

Zdroj: Ceskenemoci.cz, Ceskaordinace.cz, Wikipedie.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Co možná nevíte o medvědím česneku
Bylinky a koření pro štíhlou linii aneb připravte se na plavkovou sezónu včas!

Další články