zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Jsem transsexuál - co s tím?

Jitka Suchánková
07.07.2016

Transsexualita je porucha, kdy se u jedince vyvinulo pohlavní ústrojí jinak, než kam se zaměřila mozková centra, která určují pohlavní identitu. Lidé jsou tak uvězněni ve svém těle a většinou jako jediné možné východisko vidí operativní změnu pohlaví. Samozřejmě jde o komplexní a dlouhodobý plán, kde se kromě operativního zákroku jedná také o hormonální léčbu.

Co ovlivňuje vznik transsexuality

Podle posledních výzkumů se prokázalo, že pohlavní identita se zakládá už v nitroděložním vývoji a nelze ji později "předělat" žádnou výchovou. Vyskytují se informace, že je transsexualita častější v rámci některých rodin, což naznačuje jistý genetický mechanismus. Byl identifikován zatím jediný gen, který by mohl mít vliv na vznik transsexuality, ale nevyskytuje se vždy, proto je oprávněná domněnka, že pro vznik této modifikace hraje pozitivní roli více faktorů.

Přeměna pohlaví

Přeměna pohlaví je možná, ale předchází jí dlouhodobý proces schvalování a stanovení přesné diagnózy.

Jako první krok je nezbytná návštěva sexuologa, tedy mnoho návštěv. Sexuolog je ten, kdo bude řídit celý postup přeměny, navrhuje další léčebný postup, doporučuje návštěvy dalších specialistů, předepisuje hormonální léčbu a doporučuje pacienta k Odborné komisi pro provádění změny pohlaví transsexuálních pacientů, která rozhoduje o návrhu na chirurgickou konverzi. Omyl v této oblasti by znamenal fatální následky pro samotného pacienta. V roce 2012 došlo k legislativním změnám, žádosti o změnu pohlaví již neposuzují komise v jednotlivých nemocnicích, kompetentní je komise zřízená přímo Ministerstvem zdravotnictví ČR, ve které již plastický chirurg není delegovaným členem.

„Chirurgická konverze má svá rizika a úskalí, toto jsou obecně velké a rozsáhlé výkony - odstranění pochvy, vaječníků, prsou; u mužů varlat, potom následné rekonstrukce, které mohou mít řadu komplikací, proto někteří pacienti tento výkon vůbec nepodstupují a ponechávají si genitál svého původního pohlaví. Je zde mnoho možností a variant, proto není výjimkou transsexuál FtM (Female to Male, tedy žena měnící se na muže) po odstranění prsů, s rekonstruovaným penisem i vagínou,” říká MUDr. Lukáš Frajer, který byl členem komise v rámci svého působení ve FN Bulovka a provedl zhruba 300 těchto operací. V současné době pracuje Centru estetické medicíny Perfect Clinic.

Operace genitálu tedy je možná a lze dobře udělat kopie primárních i sekundárních pohlavních znaků obou pohlaví, ale ani současná moderní medicína nedokáže zajistit funkčnost orgánů. V praxi to tedy znamená, že přeoperovaní transsexuálové nemohou mít vlastní děti.

Řešení transsexuality - kam se obrátit

Dnes už není problém otevřeně se ke svému problému přiznat a začít ho na odborné úrovni řešit.

Napomáhají k tomu specializovaná pracoviště plastické chirurgie

  • Centrum estetické medicíny Perfect Clinic Praha, Liberec a Brno
  • Fakultní nemocnice v Motole, Praha
  • Fakultní nemocnice Na Bulovce, Praha
  • Klinika plastické, estetické a laserové medicíny EsteticUsti s. r. o., Ústí nad Labem

Podrobnější video právě o této operaci naleznete zde:

Kliniky plastické chirurgie najdeme též v zahraničí. Například v Německu slaví tato zdravotnická zařízení velké úspěchy (Mnichov, Frankfurt), ale vyhledávané je například i Srbsko. Mnohé transsexuály láká na zahraničních klinikách kromě zkušených odborníků také levnější ceny a hlavně anonymita.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Rozmarýn pro svěžest a povzbuzení
Špatné rozmístění nábytku může za většinu dětských úrazů v domácnosti

Další články

Rady, jak na jet lag
Nemoci a léčba

Rady, jak na jet lag

12.07.2016

Nastalo období prázdnin a dovolených, kdy mnozí z nás vyrážejí na daleké cesty. Letecká doprava je nejrychlejším pojítkem mezi vzdálenými destinacemi a časová pásma většinou překon ...

Třešně proti rakovinovému bujení
Ovoce a zelenina

Třešně proti rakovinovému bujení

25.06.2016

Je zajímavé, jak rádi rozebíráme účinky nejrůznějších potravin na náš organismus. Pořád to jsou ale jenom střípky, jen málo toho, co bychom měli poznat a pochopit. S třešněmi je to ...