Péče o dítě

Létání miminek je nebezpečné

Veronika Tůmová
25.11.2010

Není řeč o létání jako o způsobu dopravy, jak by se mohlo zdát. Téma létání miminek je daleko víc šokující, alespoň pro většinu maminek, které už o těchto “zdravotních“ kurzech pro naše nejmenší něco slyšely.

Kurzy létání miminek nejsou bohužel jen dalším fantasmagorickým experimentem svérázných Japonců, jedná se o skutečnou aktivitu lidí zaměřených tímto směrem, kurzy pro nejmenší děti, dostupné u nás, konkrétně v Praze.

Pomáhá létání miminkům?

Natřásání, házení do vzduchu a téměř atletické kreace prováděné instruktory na velmi malých dětech, jsou v kostce náplní těchto kurzů létání miminek, které vyvolaly rozporuplné a pochopitelně převážně negativní reakce všech, kdo o nich něco zaslechli. Zděšené jsou zejména maminky, neschopné pochopit jednání ostatních matek, které se k podobným aktivitám nechají zlákat. O kurzech jsme se mohli doslechnout i z reportáží České televize, instruktoři upozorňují na správné prokrvení a posilování, kterého se dětem dostane, zároveň slibují konec nadýmání, které trápí každé druhé miminko a zoufalé, nezkušené maminky tak mohou lákavé reklamě podlehnout.

Podezření potvrzeno - je to nebezpečné!

Podivnými praktikami cvičení na kurzech pro děti se začala zabývat i policie, v čele s protektorem pro vědu a výzkum z Policejní akademie, Jiřím Strausem. Výsledek jeho šetření byl jednoznačný, z hlediska biomechaniky a na základě pokusů na simulátoru s figurínou kojence došel k závěru, který nejspíš soudného člověka nepřekvapí – cvičení je pro děti naprosto nevhodné a mnohdy i životu nebezpečné.

Pediatři vzkazují - spoléhejte na zdravý rozum!

Podle šetření Strause a dalších odborníků bylo přetížení dětí při těchto aktivitách srovnatelné s přetížením stíhacích pilotů, někdy dokonce i vyšší. Netřeba zdůrazňovat, že ti jsou na rozdíl od dětí k podobným úkonům trénovaní.

Kromě samotných matek jsou v šoku i pediatři. “Pokud by některý z účastníků kurzu své dítě v takové výšce a rychlosti upustil, rádi bychom viděli, s jakou zodpovědností by se k tomu stavěli instruktoři,“ znějí jejich argumenty. Mimo jiné upozorňují také na nebezpečí tzv. “shaken baby syndromu“ způsobeného nadměrnými otřesy a způsobujícího například poškození mozku.

Provozovatelům kurzů trest nehrozí

Konec kauzy “létajících miminek“ je bohužel díky nedokonalosti našich zákonů typický. Policie nedokázala, že by provozovatelé kurzů nějakému dítěti skutečně ublížili, a zúčastněné maminky se nehodlají oficiálně vyjadřovat. Případ tak bude podle všeho odložen a jak už to bývá, dokud se nestane tragédie, která je vzhledem k riskantnímu a nezodpovědnému zacházení s dětmi jen otázkou času, nikdo tuto činnost oficiálně nezakáže.

 

Co si myslíte o kurzech létání miminek. Napadlo by vás se ho zúčastnit?

Autor: Veronika Tůmová

Chronická obstrukční plicní nemoc
Bělení zubů po italsku

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Plazma zachraňuje životy
Vyšetření a léky

Plazma zachraňuje životy

14.12.2010

Darování krevní plazmy je stejně důležité jako darování krve. Na dárcích této specifické tekutiny jsou závislé tisíce nemocných lidí. Krevní plazma je totiž nezbytnou přísadou při ...