Těhotenství

Rizika při cestování v těhotenství

Veronika Tůmová
08.06.2010

Konečně máte před sebou svou vysněnou exotickou dovolenou, ale bojíte se možných komplikací, které by mohly ohrozit vás i vaše dítě? Kromě zvýšené opatrnosti je nutný také dostatek informací, mimo jiné i o poskytování zdravotní péče v dané zemi.

Je-li vaše těhotenství dosud bez problémů a vy sama se cítíte dobře po fyzické i psychické stránce, není důvod necestovat. Před dlouhými lety je však dobré zvážit všechna pro a proti. Rozhodně se napřed poraďte s gynekologem. Jste-li ve vyšším stadiu těhotenství, některé letecké společnosti od vás budou požadovat písemný posudek od lékaře, který potvrdí, že je vše v pořádku a vy jste schopná let absolvovat.

Nejvážnější riziko představuje předčasný porod, vyvolaný mimo jiné změnami tlaku, který může hrozit ženám ve 3. trimestru. Při letech delších než 5 hodin může také docházet k nepříjemným otokům nohou, snažte se proto nezůstávat sedět příliš dlouho. Je možné zakoupit cestovní podkolenky podporující cirkulaci krve, vhodný je také tvrdší polštářek na podporu zad.

Teplotní změny a klima

Organismus se v těhotenství snadno přehřívá, může citlivě reagovat na změnu klimatu a jiných vnějších vlivů. Je dobré zvážit možnost dovolené do horké, exotické země před nebo po sezoně, abychom se vyhnuli nesnesitelně vysokým teplotám během dne a zároveň davům turistů, které k pohodlí těhotné ženy rozhodně nepřispějí. V každém případě je však nutné dodržovat zvýšený pitný režim, nevystavovat se přímému slunci a používat opalovací krémy s dostatečně vysokým ochranným faktorem.

Zdravotní péče a hygiena

Hygiena a zdravotní péče v cizích zemích nemusí vždy dosahovat takových standardů, na jaké jsme zvyklí, je proto nutné se o nich předem informovat. Např. stále oblíbenější Egypt je znám tím, že voda z kohoutků není vhodná k pití, je proto nutné zvýšit opatrnost při mytí a i pro čištění zubů používat nejlépe vodu balenou. Při nedodržování hygieny existuje riziko průjmových onemocnění, která jsou v těhotenství zvlášť nepříjemná, proto dávejte pozor i na pečlivé omývání ovoce (pokud možno nepřezrálé), vyhněte se kostkám ledu do nápojů, není-li použita ošetřená voda, a podobně.

Předem se informujte o možnosti lékařské pomoci dostupné přímo v hotelu, jak daleko je nejbližší nemocnice atd. Do kufru můžete také přibalit základní lékárničku. Uzavřít před cestou pojištění dostatečně kryjící možné zdravotní náklady je v tomto případě obzvlášť důležité.

Cestování autem, lodí a veřejnou dopravou

Jak už bylo řečeno, zvýšená opatrnost je základní předpoklad pro cestování v těhotenství, k tomu patří samozřejmě i přihlédnutí k pokročilosti těhotenství, dosavadnímu průběhu a náročnosti cesty. Při cestě autem dbejte správného umístění bezpečnostního pásu, tzn. nad a pod břichem. Pokud možno necestujte sami, ve vyšším stádiu těhotenství není dobré sedat za volant, reakce těhotné ženy jsou pomalejší.

Dlouhé cesty lodí mohou zvyšovat nevolnost, při bouřlivém počasí a větších otřesech, které hrozí i při cestě autem nebo autobusem, mohou nastat předčasně vyvolané porodní bolesti. Při cestě vlakem, autobusem nebo metrem si vždy zajistěte místo k sezení! Případný pád by mohl ohrozit vás i vaše dítě. V letních měsících nezapomínejte mít po ruce láhev vody, v těhotenství byste měla dělat všechno pro to, aby nedošlo k dehydrataci.

 

Absolvovala jste v těhotenství delší cestu? Jaké máte zkušenosti?

Autor: Veronika Tůmová

Dovolená pro vaše zdraví
Natural.cz – web plný zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...