Těhotenství

Zakalená plodová voda

Milena Mocková
27.09.2012

Díky plodové vodě se může miminko v maminčině bříšku pohybovat, dýchat ji, a to až do svého narození. Kromě toho chrání miminko před nárazy, mechanickým poškozením a infekcemi. Plodová voda je proto pro miminko velmi důležitá.

Plodová voda napomáhá pravidelnému růstu dělohy, obsahuje důležité prvky sloužící k vyšetření stavu miminka, a na konci těhotenství v první době porodní pomáhá rozpínat dolní děložní segment.

Přibývá na objemu s postupujícím těhotenstvím a maxima dosahuje kolem 37. týdne, kdy je jí asi 500 ml. Poté se její množství snižuje na hodnotu kolem 300 ml. Vzhledem k limitům roztažitelnosti dělohy je plodové vody v první polovině těhotenství více v poměru k plodu.

Plodová voda je čirá tekutina, která se postupně s blížícím se termínem porodu mléčně zakaluje. Plodová voda obsahuje minerální látky a kreatin. Mimo tyto látky jsou v plodové vodě i částice epitelií odloupané z povrchu plodu, mázek a chloupky lanuga. V počátku těhotenství je plodová voda tvořena amniovým epitelem, od 12. týdne těhotenství i močí plodu.

Jelikož má být plodová voda čirá, je velmi důležité ji sledovat, protože změna barvy může znamenat ohrožení zdraví plodu a je vždy signálem pro to, aby se nastávající maminka pečlivě hlídala. K zabarvení plodové vody může dojít také pigmentem bilirubinem nebo smolkou, což může někdy svědčit o hypoxii miminka (nedostatku kyslíku).

Občas se ale může objevit zelené zabarvení plodové vody, a to je varovný signál, že musíte jet ihned do porodnice. Plodová voda je patrně zbarvena smolkou. Jde o zelenožlutou látku, která vychází ze zažívacího ústrojí miminka.

Smolka zpravidla vyjde po porodu s první stolicí. Někdy se ale může stát, že je miminko v děloze ve stresu a do plodové vody se pokaká. Taková situace nastává zejména v případech, kdy jde o porod po termínu.

Samotné zbarvení plodové vody nemusí nutně znamenat ohrožení plodu, ale může být signálem, že něco není v pořádku. Proto je nutné se ihned spojit s lékařem. Smolka v plodové vodě může způsobit infekce v době porodu, proto je důležité pečlivé sledování.

Zelená plodová voda může být také známkou infekce miminka, placenty, plodových blan, nebo že miminko trpí nedostatkem kyslíku, což může vést až k trvalému poškození mozku. Při zkalené vodě zjištěné při amnioskopii se přistupuje k narušení vaku blan a ukončení gravidity.

Autor: Milena Mocková

Není pocení jako pocení
Konopný olej v kuchyni

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Okultismus
Alternativní medicína

Okultismus

29.09.2012

Slovo “okultismus“ pochází z latiny a znamená to, co je skryto, nebo utajeno. Je to nauka, či jinak řečeno duchovní věda, spojená se zvláštními schopnostmi a nadsmyslovými jevy, kt ...

Není pocení jako pocení
Pocení

Není pocení jako pocení

25.09.2012

Na trochu potu v horkých dnech bychom se neměli dívat skrz prsty. Jde totiž o přirozený jev, bez kterého bychom se otrávili a upekli. Někdy ale může naše tělo pocením signalizovat ...

Život ohrožující krvácení
Úrazy

Život ohrožující krvácení

24.09.2012

Život ohrožující krvácení lze definovat z několika pohledů. Jedná se například o množství ztráty krve podle počtu podaných transfuzních jednotek nebo třeba podle přítomnosti klinic ...

Co je to kyberšikana?
Šikana

Co je to kyberšikana?

20.09.2012

Šikana a veškeré její projevy a formy jsou stále závažným společenským problémem, přestože s nimi školy a další instituce bojují už tak dlouho. Typy šikany a vynalézavost těch, kte ...